Din-bilim ilişkisi bağlamında kuantum teorisi
Quantum theory in the context of religion-science relationship
  1. Tez No: 850773
  2. Yazar: ASİYE ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞÜKRÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanlık için önemli iki fenomen olan din ve bilim tarihi süreç içerisinde kaçınılmaz ve sürekliliği olan bir etkileşim içerisindedir. Tarihi süreçte bazı dönemlerde dinin bazı dönemlerde ise bilimin etkin olması iki alan arasındaki ilişki üzerinde etkili olmuştur. Özellikle 17.yy'dan itibaren önemli derecede gelişme gösteren bilim, bilgi edinme ve bilginin imkanı gibi konularında büyük ve kapsayıcı bir değişime neden olmuş, evrenin anlaşılmasında da bilgi temelli bir anlayış ortaya çıkarmıştır. Bilimsel bilginin atağa geçtiği ilk önemlerde everen ile ilgili determisit, mekanik ve maddeci bir anlayışı varken 20. yy'ın başlarında fizik alanında yapılan çalışmaların meydana getirdiği köklü değişimler determinizmin öne sürdüğü mutlak evren anlayışını yıkarak, değişkenliği ve belirsizliği de kapsayan bütüncül bir bakış açısı inşa etmiştir. İnşa edilen bu yeni anlayış yani kuantum teorisi maddenin yapısına dair bilgi ve bakış açımızı değiştirmiş kesin ve öngörülebilir bir evren yerine değişkenlerden dolayı, belirsizliklerin ve olasılıkların var olduğu bir evren anlayışı kazandırmıştır. Kuantum fiziğinin kazandırmış olduğu bu veriler teoloji alanında da köklü değişimlere neden olmuştur. Bu köklü değişimler din ve bilim ilişkisini de etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The history of religion and science, two important phenomena for humanity, are in an inevitable and continuous interaction in the process. In the historical process, the effectiveness of religion in some periods and science in some periods has also affected the interaction between the two fields. Especially with the scientific developments that have taken a great leap since the 17th century, there has been a general change in the acquisition of knowledge and the possibility of knowledge, and a knowledge-based understanding of cosmology has developed. This understanding of knowledge has formed a dethermycite, mechanical and materialist understanding of the universe. At the beginning of the 20th century, studies in the field of physics caused radical changes and built a new cosmology by destroying the absolute universe understanding that determinism was accepted. This new cosmology, that is, quantum physics, has changed our views of the structure of matter and has given us an understanding of a universe dominated by variables, uncertainties and probabilities due to variables, instead of an absolute and predictable universe. Quantum physics has gained old.