Bulanık mantık
Fuzzy logic
  1. Tez No: 353218
  2. Yazar: İBRAHİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmamızda akıl, mantık ve zihinsel faaliyetler bakımından insanın akıl yürütme ve karar verme süreçleri olan mantık bilimi ile mantık-dil ilişkisi ve yeni fizik teorileri ile bulanık mantık düşüncesine nasıl ulaşıldığı vurgulanacaktır.Çalışmamızın birinci bölümünde iki değerli klasik mantığı ve sembolik mantığı inceledik. İkinci bölümde de bilim ve zihinsel faaliyetlerimiz açısından dil, düşünce ve matematik bağlamında mantık konusu ile birlikte bulanık mantığın düşünsel bir paradigma değişimi olarak ortaya çıkmasını sağlayan yeni fizik araştırmaları ve neticesinde ortaya atılan kuantum fiziği teorileri de bir diğer basamağımız oldu. Üçüncü bölümde de bulanık mantığı kavramsal açıdan ele alarak bulanık mantık sisteminin genel özellikleri ile felsefi olarak düşünce dünyamızda yaptığı değişimleri inceledik. En son olarak da bulanık mantık fikrinin teknoloji alanında uygulanması ile ilgili birtakım bilgiler verdik.Anahtar Sözcükler :Mantık, Kıyas, Bulanık Mantık, Kuantum Fiziği, Dil ve Zihin
Özet (Çeviri)
In this study, it will be stressed that how is reached to the fuzzy logic notion with the logic, which is the handling of human reasoning and decision-making processes in terms of reasoning, logic, and mental activities and, logic-language relation and the theories of new physics.At the first part of this study we investigated the two valued classical logic and symbolic logic. At the second part with logic in terms of Science and mental activities in the context of Language, Thought and Mathematics, we also evaluated new physics research providing the emergence logic as a paradigm shift and as a result theories of quantum physics which was put forward. After that part, considering the fuzzy logic at the conceptual view we investigated the general characteristics of fuzzy logic system and the philososphical changes it makes in our thoughts. Besides we give some information about the practical usage of fuzzy logic notion in the field of technology.Key Words :Logic, Syllogism, Fuzzy Logic, Quantum Physics, Language and Mind