Ankara ili ve ilçeleri bruchidae (coleoptera) familyası üzerinde taxonomik çalışmalar
  1. Tez No: 8508
  2. Yazar: ORHAN MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada Bruchidae familyası ele alınmış ve 3 alt familyadan 15 tür tespit edilmiştir. Ankara ili ve ilçelerinde bulunmuş olan türlere ait alt familya, cins ve tür tanı anahtarları verilmiştir, Çalışma alanı dışında olup, memleketimizde varlığı bilinen türlerde bu tanı anahtarına ilave edilmiştir. Türlerin sinonimleri, morfolojileri, dünya ve Türkiye'deki yayılışları, incelenen materyale ait bilgi ve konukcuları verilmiştir. Yeterli sayıda bireyin bulunmadığı Pachymerus pallidus ve Bruchidius poecilus dışındaki türlerde aedeagus, iç kese ve paramerler incelenmiş, tarifleri yapılıp, şekilleri ayrıntılı olarak çizilerek böceğin dış morfolojisine ilave edilmiştir. Çalışmada ele alınan türlere ait erkek genital yapı ilk kez bu boyutlarda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study deals with the species belonging to the family Bruchidae found in Ankara. It includes 15 species from 3 sub families. The morphology of the bodies and the male genitalia are examined and taxonomic significance is discussed with the figures. Any detailed study of the male genitalia of these species has not been appeared in the reviewed literature. So aedeagus, internal sac and parameres of these given species are illustrated except Pachymerus pallidus and Bruchidius poeciius which are not available in number. All the species from the family Bruchidae found in Turkey are added to the diagnostic key to make it more extensive. Synonomy, host plants and their distributions are also given as a general knowledge with the examined material.