Characterization of Bud14 function in yeast centrosome size maintenance
Maya sentrozom boyutu bakımında Bud14 fonksiyonunun karakterizasyonu
  1. Tez No: 850807
  2. Yazar: SEVİLAY MÜNİRE GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hücre döngüsü, DNA çoğalmasını ve kromozom ayrılmasını yöneten, kapsamlı bir şekilde korunmuş bir süreçtir. Ökaryotik hücreler, kromozomlarını sentrozom adı verilen mil kutupları arasında oluşan mitotik iğ aracılığıyla yavru hücrelere dağıtır. Mil Kutup Gövdesi (SPB), S. cerevisiae'deki memeli sentrozomunun işlevsel bir eşdeğeridir. SPB, farklı yapısal katmanlardan oluşur ve yaşam döngüsü boyunca nükleer bir zarfın içine gömülür, böylece sitoplazmik ve nükleer mikrotübülleri çekirdeklendirir. Maya sentrozomunun boyutu hücre döngüsü boyunca değişir. Ayrıca hücre döngüsü durdurma koşullarının SPB boyutu üzerinde çeşitli etkileri vardır. Son çalışmalar, SPB'nin büyüme ve değişim döngülerinden geçtiğini, dolayısıyla daha önce beklenmeyen bir ölçüde dinamik bir maya sentrozomunu tasvir ettiğini gösterdi. Bu çalışmada Bud14'ün SPB boyutunun korunmasında yeni bir rolünü belirledik. SPB yapısal proteinlerinin göreceli ve kesin miktarlarının mikroskopi bazlı miktarının belirlenmesi yoluyla, Bud14 içermeyen hücrelerin SPB'lerinde daha fazla Spc72, Nud1, Spc97, Spc42, Spc29 ve Spc110'a sahip olduğunu gösterdik. Bud14 aynı zamanda Protein Fosfataz 1 Glc7'nin düzenleyici bir alt birimidir. Spc29, Spc97, Spc110 ve Spc42 boyut kontrolünde Bud14 fonksiyonunun Glc7 ile etkileşimine bağlı olduğunu belirttik. Hücre döngüsü boyunca molekül sayılarını ölçerek Spc110 ve Spc72 dinamiklerini açıkladık. Bu dinamik doğa, mitotik iğ oluşumunun ayrılmaz bir parçası olabilir ve hücresel koşullardaki değişikliklere tepki vermek için bir mekanizma sunar. Ayrıca bu araştırma, Bud14 içermeyen hücrelerde Spc72 ve Spc110 boyutunun korunması için fonksiyonel Cdc14 fosfatazın gerekli olduğunu ortaya koydu. Cdc28'in SPB dış plakasına kuvvetli lokalizasyonu, SPB yapısal proteinlerinin fosforilasyonunun bunların SPB'de genişlemesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırma Bud14'ün SPB boyutunu öncelikle Glc7 ile etkileşimi yoluyla düzenlediğini belirledi. Cdc14 ayrıca SPB boyutu kontrol ağında çalışır (Sonuç 3.8 ve 3.9).
Özet (Çeviri)
The cell cycle is an extensively conserved process that governs DNA duplication and chromosome segregation. Eukaryotic cells distribute their chromosomes into daughter cells by the mitotic spindle, formed between spindle poles named centrosome. The Spindle Pole Body (SPB) is a functional equivalent of mammalian centrosome in S. cerevisiae. SPB consists of distinct structural layers and is embedded into a nuclear envelope throughout its life cycle, thereby nucleating cytoplasmic and nuclear microtubules. The yeast centrosome size changes throughout the cell cycle. In addition, cell cycle arrest conditions have various effects on SPB size. Recent studies illustrated that SPB undergoes growth and exchange cycles, thus portraying a dynamic yeast centrosome to an extent that was not anticipated previously. In this study, we have identified a novel role for Bud14 in SPB size maintenance. Through microscopy-based quantification of relative and exact amounts of SPB structural proteins, we showed that cells lacking Bud14 had more Spc72, Nud1, Spc97, Spc42, Spc29, and Spc110 at their SPBs. Bud14 is also a regulatory subunit of the Protein Phosphatase 1 Glc7. We indicated that Bud14 function in Spc29, Spc97, Spc110, and Spc42 size maintenance depends on its interaction with Glc7. We elucidated Spc110 and Spc72 dynamics by measuring their molecule numbers throughout the cell cycle. This dynamic nature might be integral to the mitotic spindle formation and presents a mechanism for reacting to changes in cellular conditions. Furthermore, this research established that functional Cdc14 phosphatase is required for Spc72 and Spc110 size maintenance in cells lacking Bud14. Forceful localization of Cdc28 to SPB outer plaque disclosed that phosphorylation of SPB structural proteins causes their enlargement at the SPB. This research determined that Bud14 regulates SPB size primarily via its interaction with Glc7. Cdc14 also functions in the SPB size maintenance network.