The ablation performance of phenolic and carbon matrix composites under the free jet conditions of hybrid propellant rocket
Fenolik ve karbon matrisli kompozitlerin hibrit yakıtlı roket serbest jeti altındaki ablatif performansı
  1. Tez No: 850820
  2. Yazar: SERHAN ENES KALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek sıcaklık dayanımı ve şok direnci gerektiren roket nozülü bölgelerinde yaygın olarak ablatif kompozit malzemeler tercih edilir. Hibrit roket uygulamalarında ise bu malzemeler doğrudan yakıt ve oksitleyicinin yanma reaksiyonu sonucu ortaya çıkan sıcak gaza maruz kalırlar. Laboratuvar ölçekli hibrit yakıtlı roket motorunun serbest jeti altında yapılacak olan ablasyon testleri, bu malzemelerin hibrit yakıtlı roket uygulamalarındaki uçuş benzeri bir simülasyonu olacaktır. Literatürdeki benzer koşullar göz önüne alındığında, silika ve karbon elyaf takviyeli Polimer Matrisli Kompozitler kısa süreli sıcak gaz maruziyetine dayanabiliyorken Karbon/Karbon gibi Seramik Matrisli Kompozitler ciddi bir ablasyona uğramadan dayanıklılık gösterebilirler. Bu çalışmada fenolik reçine esaslı kırpılmış ve iki boyutlu elyaf takviyeli Polimer Matris Kompozitler ile Karbon/Karbon Kompozitler, parafin yakıt ve gaz oksijen oksitleyici içerikli laboratuvar ölçekli hibrit roketin 7 saniye süreli sıcak yanma gazına maruz bırakılmıştır. Yanmadaki oksijen-yakıt oranının ablasyon performansı üzerindeki etkisini gözlemlemek için her numune tipi oksijen zengin ve yakıt zengin ateşleme koşullarında test edilmiştir. Kızılötesi pirometre aracılığıyla numunelerin test esnasındaki yüzey sıcakları ölçülmüştür, ek olarak numunelerin kütle kayıpları ile ablasyon süratleri hesaplanmıştır. Test sonuçlarına göre fenolik matrisli kompozitlerin ve Karbon/Karbon kompozitlerin fiber-matris ayrılması nedeniyle ablasyona uğramakta olduğu gözlemlenmiştir. 1500 °C ısıl işlem uygulanması sonrasında Karbon/Karbon numunelerin sıcak gaz maruziyetine karşı ablasyon direncinin arttığı görülmüştür. Hem fenolik matrisli kompozitler hem de Karbon/Karbon kompozitler açısından kırpılmış elyaf takviyeli numuneler, iki boyutlu elyaf takviyesinden daha yüksek ablasyon direnci sağlamıştır. Numune çeşitliliği sayesinde, kompozit malzemelerin hibrit yakıtlı roket uygulamalarındaki ablasyon mekanizmaları hakkında net bir anlayış sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ablative composite materials are commonly preferred in rocket nozzle regions where high temperature durability and shock resistance are required. In hybrid rocket motor applications, these materials are exposed directly to the hot gas products formed by the combustion reaction of fuel and oxidizer. Accordingly, ablation testing under the free-jet of lab-scale hybrid rocket motor would be flight-like simulation for the application of these materials in hybrid propellant rockets. As observed in the literature; Polymer Matrix Composites (PMCs), reinforced with silica and carbon fibers, can withstand short-term exposure to hot gases of combustion, whereas Ceramic Matrix Composites (CMCs), as Carbon/Carbon (C/C), exhibit exceptional durability without significant recession in similar conditions. In this work, chopped and 2D fabric reinforced phenolic matrix PMCs, and C/Cs were tested under the hot exhaust of paraffin fuel and gaseous oxidizer-based lab-scale hybrid rocket for 7 sec. In order to observe the oxygen-to-fuel ratio (O/F) effect on the ablation performances, each sample was tested in both oxygen-rich and fuel-rich firing conditions. Surface temperatures of samples were measured by two-colour IR pyrometer, also ablation rates were determined from the mass loss of samples. Test results show that phenolic matrix and C/C composites are significantly ablated by fiber-matrix debonding. Heat treatment of C/C samples in 1500 °C increased the ablation resistance by enhancing fiber-matrix bonding against hot gas exposure. For both phenolic matrix and C/C composite samples, chopped fiber reinforced samples propose better ablation resistance than 2D reinforcement. The variety of samples provides clear understanding about the ablation mechanisms of composite materials, specifically in the hybrid rocket applications.