Trafik kazalarının analiz yöntemleri
Analysis of traffic accidents
  1. Tez No: 85086
  2. Yazar: TAYFUN SİLİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, trafik kazalarının analizi sırasında gerekli bilgilerin kaza alanından ne şekilde toplanması gerektiği anlatılmıştır. Trafik kazasının oluştuğu bölgede yapılan incelemeler sonucu elde edilen bilgiler ışığında, trafik kazası analizinin ne şekilde yapılması gerektiği incelenmiştir. İnceleme sırasında, özellikle, trafik kazası sırasında taşıtın davranışı üzerinde durulmuştur ve eldeki bilgilerden taşıtın ne şekilde bir yol izlediği belirlenmeye çalışılmıştır. Trafik kazalarının analizi sırasındaki en önemli konulardan birisi olarak çeşitli yöntemlerle taşıtın hızının belirlenmesi anlatılmıştır. Ayrıca taşıt yaya kazalarının analizinde ne gibi bir yol izlenmesi gerektiği de önemli konulardan birisidir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, how to collect information needed for analysis of traffic accident from the accident scene is studied. With respect to this information, how to analyse the traffic accident is determined. Especially, the vehicle behaviour during accident is studied during this study. As one of the most important subjects in traffic accident reconstruction, determining the speed of during during collision with different methods is studied. As an important fact, the procedure at vehicle pedestrian accidents is studied. vui