Kaempferol'ün alt ekstremite iskemi reperfüzyonuna bağlı gelişen kas ve akciğer doku hasarına karşı koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of kaempferol against to muscle and lung tissue damages due to lower extremity ischemia reperfusion
  1. Tez No: 850923
  2. Yazar: GONCA ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ, DOÇ. DR. SEVİNÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, alt ekstremitelerde ciddi morbidite ve mortaliteye neden olabilen geçici iskemi reperfüzyon (I/R) hasarına bağlı kas ve akciğer dokusunda meydana gelen hasarı önlemede kaempferolün koruyucu antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma planımızda 250-300 gram ağırlığında 7-8 haftalık 24 adet Wistar sıçanlar kullanıldı. Hayvanlar, Kontrol grubu, İ/R grubu, Kaempferol (K) grubu ve İ/R+Kaempferol grubu olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. Uygulama sonunda dokular alındı ve MDA, yağ asidi miktarları ile Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalaz enzim aktivitelerinin ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the protective antioxidant activities of kaempferol in preventing muscle and lung tissue damage due to transient ischemia reperfusion (I/R) injury, which can cause serious morbidity and mortality in the lower extremities. In our study, 24 Wistar rats weighing 250-300 grams, 7-8 weeks old, were used. Animals were randomly divided into 4 groups as Control group, I/R group, Kaempferol (K) group and I/R+Kaempferol group. At the end of the application, the tissues were taken and the measurements of MDA, fatty acid amounts, and Superoxide dismutase (SOD) and Catalase enzyme activities were made.