Pyrophoric ignition system development for hybrid rocket motors in space applications
Uzay uygulamalarında hibrit roket motorları için piroforik ateşleme sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 850960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hibrit motorlar, geleneksel katı ve sıvı motorlara göre öne çıkan, özünde olduğu şekilde emniyet ve kontrol edilebilirlik gibi avantajlı özellikleri nedeniyle uzay uygulamalarında dikkat çekmektedir. Ancak hızlı ve güvenilir ateşlemenin sağlanması, hibrit motorlar ve özellikle uzay sistemlerindeki kullanımları için önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Çeşitli ateşleme yöntemleri arasında piroforikler umut verici özellikler göstermektedir. Bu tezde, yaygın olarak kullanılan ve kendi kendini basınçlandırma özelliği gösteren bir oksitleyici olan nitröz oksit (N2O) ile birlikte piroforik sıvı trietilalüminyumun (TEA) ateşleme gecikmesi özellikleri, çarpan jetler için araştırılmış ve bir ateşleme sistemi için fizibilitesi değerlendirilmiştir. Çarpma açısını değiştirerek iki farklı oksitleyici-yakıt (O/F) oranı için ateşleme gecikmesi değerlerini ve ateşleme sınırlarını belirlemek amacıyla bir dizi deney yapılmıştır. Sonuçlar, farklı çarpma açıları için nispeten tercih edilir TEA/N2O ateşleme gecikmeleri göstermiştir. Bu araştırmada aynı zamanda, kapsamlı bir ateşleme sistemi için tasarım kriterlerinin ana hatlarını çizmek amacıyla deneysel sonuçlar, test sonrası ekipmanların durumları ve teorik yönler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hybrid motors are gaining attention in space applications due to their advantageous features like inherent safety and controllability, standing out against conventional solid and liquid engines. However, achieving rapid and reliable ignition remains a significant challenge for hybrid motors, particularly for their use in space systems. Among the various ignition methods, pyrophorics show promising characteristics. In this thesis, ignition delay characteristics of a pyrophoric liquid triethylaluminum (TEA) with nitrous oxide (N2O), a commonly employed self-pressurizing oxidizer, has been investigated for impinging jets, and the feasibility for an ignition system has been evaluated. A series of experiments were conducted to determine ignition delay values and ignition boundaries for two different oxidizer-to-fuel (O/F) ratios by changing the impingement angle. Results have demonstrated relatively favourable TEA/N2O ignition delays across varying impingement angles. This research also comprehensively evaluates experimental outcomes, post-test equipment conditions along with the theoretical aspects to outline the design criteria for a comprehensive ignition system.