Effects of carrying heavy backpacks on back muscles and range of motion of joints during level and inclined walking
Ağır sırt çantası taşımanın düz ve eğimli yürüyüş sırasında sırt kasları ve eklem hareket açılığı üzerindeki etkileri
- Tez No: 851004
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA BÜYÜKSARAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yürürken ağır bir sırt çantası taşımak özellikle öğrenciler, yürüyüşçüler ve askerler tarafından en yaygın görevlerden biri olarak kabul edilir. Bu çalışmada düz veya eğimli yürüyüş sırasında taşımanın sırt kasları ve eklem hareket açıklıkları (ROM) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yüzey elektromiyografisi (sEMG) ve XSENS Awinda hareket yakalama sistemi kullanılarak yapılan çalışma araştırması, hareketle ilişkili kasların aktivasyon modellerini değerlendirerek ve omurga segmentleri ile alt ekstremite eklemlerine yoğunlaşarak bireyin vücut ağırlığının %12'si kadar olan yüklere odaklandı. Eğimli yürüyüş ve sırt çantası yüklerinin birleşik etkilerinin fiziksel olarak zorlu olduğu bilinmesine rağmen, MATLAB kapsamlı veri analizini kolaylaştırır ve istatistiksel anlamlılık, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi aracılığıyla değerlendirilir. Sonuçlar, sol ve sağ erektör spina ve multifidus kaslarının RMS'sinde, torasik ve lomber omurga eklemlerinin ROM'unda eksenel bükülme ve yanal bükülmede önemli bir azalma olduğunu vurgulamaktadır; servikal torasik segmentte veya torasik ve lomber omurganın fleksiyon-ekstansiyonunda anlamlı bir fark gözlenmemiştir. bölgeler. Diz fleksiyon ekstansiyonunda ve ayak bileği dorsifleksiyon plantarfleksiyonda anlamlı bir azalma gözlendi. Ancak kalça fleksiyon ekstansiyonunda ve iç dış rotasyonda anlamlı bir artış gözlendi. Bu çalışmada, sırt çantası olmadan kaslar ile omurga eklemlerinin hareket aralığı arasında anlamlı bir korelasyon bulamadık, ancak sırt çantası taşıyan bireylerde orta düzeyde bir korelasyon ortaya çıktı. Bu sonuçlar, dış yüklerin kas-iskelet sistemi etkileşimlerini etkilediğini ileri sürerek, ergonomi ve müdahale stratejilerinde bu tür faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Carrying a heavy backpack while walking is considered one of the most widespread tasks, especially by students, hikers, and the military. The effects of carrying it while level or inclined slope walking on the back muscles and joints' ranges of motion (ROM) have been investigated in this study. The study investigation, using surface electromyography (sEMG) and the XSENS Awinda motion capture system, focused on loads 12% of an individual's body weight, by assessing the activation patterns of muscles associated with locomotion and concentrating on spinal segments and lower extremity joints. While the combined effects of sloped walking and backpack loads are known to be physically demanding MATLAB facilitates comprehensive data analysis, and statistical significance is evaluated through a one-way analysis of variance (ANOVA) test. Results highlight a significant decrease in left and right erector spinae and multifidus muscles RMS, axial bending, and lateral bending of the thoracic and lumbar spine joints ROM, no significant differences were observed in the cervical thoracic segment or flexion-extension of the thoracic and lumbar regions. A significant decrease was observed in knee flexion extension and ankle dorsiflexion plantarflexion. However, a significant increase in hip flexion extension and internal external rotation was observed. In this study, we found no significant correlation between muscles and the range of motion of spinal joints without a backpack, while a moderate correlation emerged when individuals carried a backpack. These results suggest that external loads influence musculoskeletal interactions, emphasizing the importance of considering such factors in ergonomic and intervention strategies.