Kabul ve Kararlılık Terapisinin (ACT) depremden etkilenen üniversite öğrencilerinin travmalarına ve psikolojik esnekliklerine etkisi
The impact of Acceptance and Commitment Therapy on trauma and psychological flexibility among university students affected by the earthquake
- Tez No: 851063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı Kabul ve Kararlılık Terapisi'nin (ACT), depremden etkilenen üniversite öğrencilerinin travma düzeyleri ve psikolojik esneklik düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya 30 katılımcı dahil edildi. Araştırmada katılımcılar tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile 15 katılımcı deney grubunda ve 15 katılımcı kontrol grubunda olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Deney grubunda yaşları 18-30 aralığında olan (X̄ = 23.26; ss = 3.19) 8 erkek (%53.3) ve 7 kadın (%46.7) katılımcı vardır. Kontrol grubunda ise 18-30 yaş aralığında (X̄ = 23.33; ss = 3.47) 8 erkek (%53.3) ve 7 kadın (%46.7) katılımcı vardır. Araştırmada gerçek deneysel desen ve 2x2 karışık (split-plot) öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği ve Çok Boyutlu Psikolojik Esneklik Envanteri kullanılmıştır. Deney grubuna 6 haftalık ACT müdahalesi uygulanmış; kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Veri analizinde, SPSS 26.0 yazılımı aracılığıyla eşleştirilmiş t-tesi, bağımsız örneklem t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada ACT müdahalesinin deprem kaynaklı travmanın etkisini düşürdüğü ve psikolojik esnekliği arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca deprem kaynaklı travma ile psikolojik esneklik arasında negatif yönlü ilişki görülmüştür. Anahter Kelimeler Kabul ve kararlılık terapisi, kabul ve adanmışlık terapisi, ACT, psikolojik esneklik, deprem travması, travma sonrası stres bozukluğu, TSSB, akut stres bozukluğu
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) on the trauma levels and psychological flexibility of university students affected by the earthquake. The study included a total of 30 participants in the research. In this research, participants were divided into two groups by stratified random sampling method: 15 participants in the experimental group and 15 participants in the control group. In the experimental group, there were 8 males (53.3%) and 7 females (46.7%) aged between 18- 30 (M = 23.26; SD = 3.19). In the control group, there were 8 males (53.3%) and 7 females (46.7%) aged between 18-30 (M = 23.33; SD = 3.47). The study employed a true experimental design and a 2x2 split-plot the randomized pretest-posttest control group design. The instruments used for data collection were the Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale and the Multidimensional Psychological Flexibility Inventory. The experimental group received a 6-week ACT intervention, while no intervention was applied to the control group. In data analysis, paired-sample t-tests, independent samples t-tests, and Pearson correlation analysis were conducted using SPSS 26.0 software. The research found that ACT intervention reduces the impact of earthquake-related trauma and enhances psychological flexibility. Additionally, a negative correlation has been observed between earthquake-induced trauma and psychological flexibility. Keywords Acceptance and commitment therapy, ACT, psychological flexibility, post-earthquake trauma, post-traumatic stress disorder, PTSD, acute stress disorder