Ergenlerde psikolojik iyi oluşun yordayıcıları olarak sosyal medya kullanımının ve sosyal bağlılığın incelenmesi
Investigation of social media use and social connectedness as predictors of psychological well-being in adolescents
  1. Tez No: 953964
  2. Yazar: SULTAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUYAN YILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal medya kullanımı ve sosyal bağlılık düzeylerinin psikolojik iyi oluş düzeylerini ne ölçüde yordadığının incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları Aydın ili Söke ilçesinde bulunan 843 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu'na ek olarak, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Sosyal Bağlılık Ölçeği ve Sosyal Ağ Kullanım Düzeyi Ölçeği'nin Türkçe uyarlamaları kullanılarak toplanmıştır. Veriler analiz edilirken değişkenler arasındaki korelasyonları incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizinden yararlanılmıştır. Yordayıcı modeli incelemek için ise Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda tüm değişkenlerin birbiri ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aşamalı çoklu regresyon analizi sonucunda hem sosyal ağ kullanım düzeyi hem de sosyal bağlılığın psikolojik iyi oluşun anlamlı yordayıcıları olduğu, sosyal bağlılığın ise daha güçlü bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Araştırmada, ergenlerde sosyal bağlılık ve sosyal medya kullanım düzeyleri arttıkça psikolojik iyi oluş düzeylerinin de arttığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular alanyazın kapsamında tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which social media use and social connectedness levels predict psychological well-being levels in adolescents. The participants of the study consisted of 843 high school students in Söke district of Aydın. In addition to the Personal Information Form, the data were collected through the Turkish adaptations of the Psychological Well-Being Scale and the Social Connectedness Scale, and the Social Network Use Level Scale. While analyzing the data, Pearson Product Moment Correlation Coefficient Analysis was used to examine the correlations among the variables. Stepwise Multiple Regression Analysis was used to examine the predictor model. The correlation analysis revealed that all variables had positive and significant relationships with each other. As a result of the stepwise multiple regression analysis, both social network usage level and social connectedness were found to be significant predictors of psychological well-being, while social connectedness was found to be a stronger predictor. In the study, it was observed that as the levels of social connectedness and social media use increased in adolescents, the levels of psychological well-being also increased. The findings obtained were discussed within the scope of the literature and suggestions were presented to researchers for future studies and practitioners.