The ımpact of social media on mental health in adolescents
Sosyal medyanın ergenlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 937263
  2. Yazar: MUHAMMED NADİR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KİRE SHARLAMANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: International Balkan University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, sosyal medyanın ergenlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen kapsamlı bir araştırma projesinin bulgularını sunmaktadır. Çalışma, detaylı bir anketi tamamlayan 200 katılımcıdan toplanan veriler aracılığıyla sosyal medya kullanımı, platform tercihleri ve ruh sağlığı sonuçları arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Veri analizi için Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) kullanan çalışma, konuya ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır. Araştırma, önde gelen üç sosyal medya platformuna odaklanmaktadır: Instagram, Twitter ve TikTok. Bu platformlar arasında Instagram, katılımcılar tarafından en sık kullanılan ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi en önemli bulunan platform olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, Instagram kullanımının, muhtemelen sosyal karşılaştırma etkisi ve platformda idealize edilmiş ve ulaşılamaz bir gerçeklik tasviri nedeniyle katılımcıların ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Instagram'ın aksine Twitter, içerik ve kullanıcı davranışı açısından farklı özellikler göstermiştir. Ergenler, Twitter kullanımının artmasıyla birlikte mutluluk seviyelerinin de arttığını bildirerek, Instagram ve TikTok'a kıyasla ruhsal iyilik halleri üzerinde daha olumlu bir etkiye işaret etmiştir. Bu bulgular, konuyla ilgili mevcut literatürle uyumludur ve sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin platforma ve kullanım şekillerine bağlı olarak değiştiği hipotezini desteklemektedir. Ergenler arasında sıklıkla kendini sorgulamaya ve yetersizlik duygularına yol açan Instagram ve TikTok'un olumsuz etkilerini ele alan bu araştırma, sorumlu sosyal medya kullanımının teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, ergenler arasında sosyal medya içeriğinin gerçekçi olmayan doğası hakkında daha fazla farkındalık ihtiyacına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the findings of an extensive research project that examines the impact of social media on the mental health of adolescents. Through data collected from 200 participants who completed a detailed survey, the study explores the relationships between social media usage, platform preferences, and mental health outcomes. Utilizing the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for data analysis, the study provides valuable insights into the subject matter. The research focuses on three prominent social media platforms: Instagram, Twitter, and TikTok. Among these platforms, Instagram emerged as the most commonly used by the participants, and its influence on mental health was found to be the most significant. The study reveals that Instagram usage had a negative impact on participants' mental health, likely due to the social comparison effect and the portrayal of an idealized and unattainable reality on the platform. Contrary to Instagram, Twitter demonstrated distinct characteristics in terms of content and user behavior. Adolescents reported increased happiness levels with increased Twitter usage, indicating a more positive influence on their mental well-being compared to Instagram and TikTok. These findings align with existing literature on the subject and support the hypothesis that the effects of social media on mental health vary depending on the platform and patterns of usage. By addressing the negative impact of Instagram and TikTok, which often lead to self-questioning and feelings of inadequacy among adolescents, this research highlights the importance of promoting responsible social media usage. The study draws attention to the need for greater awareness among adolescents about the unrealistic nature of social media content.