Riskli gebelere yönelik obstetrik şiddet ölçeği: ölçek geliştirme, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Obstetric violence scale for risky pregnancies: Scale development, validity and reliability study
- Tez No: 851067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma, riskli gebelik tanısı alan ve sağlık kuruluşunda yatarak bakım- tedavi hizmeti alan gebelerin maruz kaldıkları obstetrik şiddet davranışlarını belirleyebilecek bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Metodolojik türde yapılan bu araştırma, 30 Mayıs 2023- 01 Şubat 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiyede yaşayan, 18-45 yaş aralığındaki riskli gebelik tanısı alan ve sağlık kuruluşunda yatarak bakım- tedavi hizmeti alan gebeler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 425 gebe araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Riskli Gebelere Yönelik Obstetrik Şiddet Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Google formlar aracılığı ile dijital ortamda toplanmıştır. Bulgular: Çalışmada gebelerin gebelik haftası ortalaması 26.63±10.46 haftadır ve hastaneye yatma süresi ortalama 3.93±2.62 gündür. Gebelerin %93.9'u hastanede yattıkları süreçte sağlık çalışanları tarafından şiddete maruz kalmadıklarını bildirmiştir. Şiddete maruz kaldığını belirtenlerin %12.5'i doktorlardan, %37.5'i hemşirelerden, %25'i ebelerden ve %58.3'ü diğer çalışanlardan şiddet gördüklerini bildirmiştir. Riskli Gebelere Yönelik Obstetrik Şiddet Ölçeğinin kuramsal yapısına uygun olarak 6 faktörlü yapıya uygunluk gösterdiği ve bu faktörlerin toplam varyansın %64.04'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Faktör analizinde tüm maddelerin faktör yüklerinin 0.30'un üzerinde olduğu belirlenmiştir. Riskli Gebelere Yönelik Obstetrik Şiddet Ölçeği madde toplam puan korelasyonlarının 0.28 ile 0.72 arasında değiştiği saptanmıştır. Riskli Gebelere Yönelik Obstetrik Şiddet Ölçeği toplam Cronbach alfa katsayısının 0.93 olduğu, alt boyutlara ait alfa katsayılarının ise 0.74-0.99 arasında olduğu ve bu değerlerin iç tutarlılık için oldukça güvenilir olduğu bulunmuştur. Ölçeğe ait modelin uyumunu belirlemek için incelenen uyum indeks değerlerinin tümünün istenilen aralıkta (x2/SD değeri 4.72, GFI 0.90, AGFI 0.91, CFI 0.90, RMSEA 0.07 ve SRMR 0.08) olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmada 45 madde ve 6 alt boyuttan oluşan Riskli Gebelere Yönelik Obstetrik Şiddet Ölçeğinin, riskli gebelerin maruz kaldıkları obstetrik şiddeti ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptanmıştır. onra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to develop a measurement tool that can determine the obstetric violence behaviors exposed to pregnant women who are diagnosed with risky pregnancy and receive inpatient care and treatment services in a health institution. Method: This methodological research was conducted between 30 May 2023 and 01 February 2024. The population of the research consisted of pregnant women between the ages of 18-45, who were diagnosed with risky pregnancy and who received inpatient care and treatment services in a health institution. No sample selection was made in the research, and 425 pregnant women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the research constituted the sample of the study.“Introductory Characteristics Form”and“Obstetric Violence Scale for Risky Pregnant Women”were used to collect data. Data was collected digitally via Google forms. Results: In the study, the average gestational age of the pregnant women was 26.63±10.46 weeks and the average duration of hospitalization was 3.93±2.62 days. 93.9% of pregnant women reported that they were not exposed to violence by healthcare professionals during their hospitalization. Of those who stated that they were exposed to violence, 12.5% reported that they were exposed to violence by doctors, 37.5% by nurses, 25% by midwives and 58.3% by other employees. It was determined that the Obstetric Violence Scale for Risky Pregnant Women conforms to the 6-factor structure in accordance with its theoretical structure and these factors explain 64.04% of the total variance. In factor analysis, it was determined that the factor loadings of all items were above 0.30. It was determined that the item-total score correlations of the Obstetric Violence Scale for Risky Pregnant Women varied between 0.28 and 0.72. It was found that the total Cronbach's alpha coefficient of the Obstetric Violence Scale for Risky Pregnant Women was 0.93 and the alpha coefficients of the sub-dimensions were between 0.74-0.99, and these values were quite reliable for internal consistency. It was determined that all of the fit index values examined to determine the fit of the model of the scale were within the desired range (x2/SD value 4.72, GFI 0.90, AGFI 0.91, CFI 0.90, RMSEA 0.07 and SRMR 0.08). Conclusion: In the study, it was determined that the Obstetric Violence Scale for Risky Pregnant Women, consisting of 45 items and 6 subscales, is a valid and reliable measurement tool that can measure the obstetric violence that risky pregnant women are exposed to. a doldurulacaktır.