Hemodiyaliz, diyabet ve onkoloji hastaları ile immunsuprese hastalarda giardia intestinalis, cryptosporidium spp., encephalitozoon intestinalis ve enterocytozoon bieneusi varlığının araştırılması
Investigation of the presence of giardia intestinalis, cryptosporidium spp., encephalitozoon intestinalis and enterocytozoon bieneusi in hemodialysis, diabetes and oncology patients and immunosuppressed patients
  1. Tez No: 851068
  2. Yazar: ŞEHRİBAN YÜREKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 01.06.2022- 01.08.2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında yürütüldü. Çalışmada, Cryptosporidium spp, G. intestinalis, E.intestinalis ve E. bieneusi'nin hemodiyaliz, onkoloji, diyabet ve diğer immunsuprese hastaların klinik bulguları ve laboratuvar bulguları ile paraziter etkenler arasındaki ilişki incelendi. Çalışmada, 35 hemodiyaliz, 37 onkoloji, 23 diyabet ve 55 diğer immunsuprese hastası ile kontrol grubundan 50 kişi olmak üzere toplam 200 kişiye ait dışkı örnekleri incelendi. Dışkı örnekleri önce mikroskobik olarak, daha sonra moleküler yöntemler aracılığıyla incelendi. Nativ-Lugol yöntemi sonucunda, hastaların 14'ünde (%9.3), kontrol grubunu oluşturan kişilerin ise 1'inde (%2) G. intestinalis saptandı. Nested PCR yöntemi ile hasta grubundan 14 hastaya ilave olarak iki pozitiflik daha saptanarak toplam 16 hastada (%10.6) G.intestinalis saptandı. Modifiye asit fast yöntemi ile 14 hastada (%9.3), Nested PCR yöntemiyle 18 hastada (%12) Cryptosporidium spp. saptandı. Kontrol grubunda (n=50) ise hem mikroskobik hem de Nested PCR yöntemi ile bu parazit saptanmadı. Modifiye trichrome boyama yöntemiyle incelenen 200 kişiye ait dışkı örneklerinin 65'inde (%32.5) microsporidia'ya rastlandı. Real Time PCR yöntemiyle 200 kişiye ait dışkı örneklerinin 30'unda (%15) E. intestinalis, 20'sinde (%10) E. bieneusi ve 16'sında (%8) diğer Microsporidia türleri saptandı. Sonuç olarak, G. intestinalis, Cryptosporidium spp., E. bieneusi ve E. intestinalis, diyabetli, kronik böbrek yetmezliği olan hastalar ile onkoloji hastalarında ve immun sistemi baskılanmış hastalarda daha yüksek oranda görüldüğü ve hastalığın prognozunu olumsuz yönde etkiledikleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 01.06.2022 and 01.08.2023 in the Research Laboratory of the Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Van Yüzüncü Yıl University. In this study, the relationship between Cryptosporidium spp, G. intestinalis, E. intestinalis and E. bieneusi and clinical and laboratory findings of hemodialysis, oncology, diabetes and other immunosuppressed patients and parasitic agents were investigated. In the study, stool samples of a total of 200 individuals, including 35 hemodialysis, 37 oncology, 23 diabetes and 55 other immunosuppressed patients and 50 individuals from the control group, were examined. Stool samples were first analyzed microscopically and then by molecular methods. As a result of the Nativ-Lugol method, G. intestinalis was detected in 14 (9.3%) of the patients and 1 (2%) of the control group. With the nested PCR method, G. intestinalis was detected in a total of 16 patients (10.6%) with two more positivity in addition to 14 patients from the patient group. Cryptosporidium spp. were detected in 14 patients (9.3%) by modified acid fast method and in 18 patients (12%) by Nested PCR method. In the control group (n=50), this parasite was not detected both microscopically and by Nested PCR. Microsporidia were found in 65 (32.5%) of the stool samples of 200 individuals examined by modified trichrome staining method. E. intestinalis was detected in 30 (15%), E. bieneusi in 20 (10%) and other Microsporidia species in 16 (8%) of the stool samples of 200 individuals by Real Time PCR. In conclusion, G. intestinalis, Cryptosporidium spp., E. bieneusi and E. intestinalis are more common in patients with diabetes mellitus, chronic renal failure, oncology patients and immunocompromised patients.