The selective recovery of gold and mercury from amino acid leaching liquor
Amino asit liç çözeltisinden altın ve civanın seçici geri kazanımı
- Tez No: 851196
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Purolite, AmberSep IX reçineleri ve aktif karbon kullanarak Au ve Hg'nin glisin çözeltisinden adsorpsiyonunu ve seçici sıyrılmasını incelemeyi amaçlamıştır. Sıcaklık, pH, soğurucu miktarı, alıkonma süresi ve çalkalama hızının adsorpsiyon üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sıcaklık ve pH'ın diğerlerine kıyasla Au adsorpsiyonu üzerinde minimum etkiye sahip olduğunu, ancak adsorban dozajı ile birlikte Hg adsorpsiyonunda önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Optimum koşullar altında, Au ve Hg'nin ~%100'ü IX reçinelerin yüzeyine soğurulurken, Hg'nin %80'i AC üzerine soğurulmuştur. Adsorpsiyon kinetiğini tanımlamak için PSO, en uygun model olmuştur. IX reçineleri üzerine Au adsorpsiyonu FAIM ile, AC üzerine adsorpsiyonu ise LAIM ile daha iyi uyum göstermiştir. Hg ve Au'yu seçici olarak sıyırmak için, H2SO4 ve % 0,75 v/v NaOCl, 150g/l NaCl ve 5g/l NaOH karışımı sırasıyla Hg ve Au sıyırmak için en uygun sıyırıcı olarak seçilmiştir. Sıyırıcı konsantrasyonu, sıyırıcı miktarı, temas süresi ve sıcaklık dört farklı faktörün Hg ve Au sıyırması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Hg sıyırma aşamasında, ideal koşullar altında, Hg'nin %100'ü ve Au'nun ~%1'i sıyırılmıştır. Au sıyırması için, sıcaklık, sıyırıcı miktarı ve NaOCl konsantrasyonu en etkili parametreler olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda, Au'nun tamamı ve Ag'nin yaklaşık %60'ı sıyırılmıştır. Tekrar testleri, Purolite'in AmberSep'a kıyasla daha az dayanıklı olmasına rağmen sıyırma ve yeniden oluşumunun daha kolay olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the adsorption and selective elution of Au and Hg from glycine pregnant solution using Purolite 500Cplus and AmberSep 91419 IX resins and activated carbon. The impact of temperature, pH, amount of adsorbent, duration of retention, and speed of shaking on adsorption were considered. The results showed that temperature and pH compared to others had minimal effects on Au adsorption, but together with adsorbent dosage played a significant role in Hg adsorption. Under optimal conditions, ~100% of Au and Hg were adsorbed onto IX resina, with Hg adsorption onto AC remained around 80%.The PSO model was the best to describe the adsorption kinetics. Au adsorption onto IX resins fit better with the FAIM and its adsorption onto AC with the LAIM model. Regarding the selective elution process, H2SO4 and a mixture of NaOCl, NaCl, and NaOH were chosen for Hg and Au elution, respectively. The impact of four different factors, namely eluent concentration, bed volume, elution time, and temperature, on Hg and Au elution was investigated. Under ideal conditions, 100% of Hg and ~1% of Au were eluted during mercury elution stage. For Au elution, temperature, eluent volume, and NaOCl concentration were identified as the most influential parameters. At the optimum conditions, all Au and approximately 60% of Ag were eluted. Cycles tests indicated that Purolite was easier to elute, and regenerate compared to AmberSep, although it was less durable.