Yurttaş gazeteciliği ve mobil kısa video: Çin'de anaakım medyanın stratejisi
Citizen journalism and mobile short video: Strategy of mainstream media in China
  1. Tez No: 851257
  2. Yazar: MENGYU FA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda, internet teknolojisinin hızla gelişmesi, kısa video için büyük bir gelişim alanı sağladı, hem kullanıcı sayısı ve uygulama miktarı hızla arttı hem de kitlelerin bilgi edinme biçimini değiştirdi. Kısa videonun ortaya çıkışı, mobil akıllı cep telefonlarının popülaritesine dayanmaktadır. Kısa video, hızlı yayılma, zamanındalık, geniş kapsamlı ve kolay kullanımlı vb özelliklerine sahiptir. Günümüzde insan yaşamının yavaş yavaş hızlanmasıyla birlikte, kısa videonun haber iletişiminde önemli bir iletişim biçimi haline gelmektedir. Yeni bir sosyal yöntem olarak kısa video, haber iletişiminin benzersiz değerini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, geleneksel haber medyasında ve kamuoyunda büyük değişiklikler yaşanmıştır. Artık haber iletişiminde haber üreten sadece gazeteci vb prefesyonel basın çalışanı değil, halk da haber paylaşmasına, haber üretimine vb. katılabilmektedir. Geçmişte haber iletişiminde hedef kitle sadece izleyiciydi, şimdi ise izleyici hem haber üreticisi hem de haber tüketicisi haline geldi. Yurttaş gazeteciliği bu dönemde sessizce yükselişe geçmiştir.Yurttaş gazeteciliği, çok sayıda acil durumda, zamanında ve hızlı bir şekilde kendini haber iletişiminde konumlandırmış, bu da yuttaşların kamusal etkinliklere katılma bilincini artırmıştır. Her ne kadar yurttaş gazeteciliği geliştiyse de, bu gazeteciliğin oobazı eksikliklerinin olduğu belirtilmelidir. Örneğin yurttaş gazeteciliği çoğu profesyonel olmayan bireylerindan oluşturuldu, o yüzden haber içerik üretim konusunda yalan haber, tek taraflı, dezenformasyon vb bazı dezavantajları vardır. Bu noktada, özellikle profesyonel basın çalışanı doğru ve güvenilir habercilik yapmayı çaba göstermeli, medya mensupları haber değerini artırmak için medya mesleki etiğe bağlı kalması gerekmektedir. Buna ek olarak, geleneksel medya yurttaş gazeteciliğinin avantajlarını benimsemeli ve daha fazla yurttaşın haberlere katılmasına olanak sağlaması gerekmektedir. Kısacası, geleneksel medya, yurttaş gazeteciliğinin getirdiği çeşitli zorluklara ve etkilere yalnızca etkili bir yöntem ve yenilik yoluyla aktif bir şekilde yanıt verebilir. Bu çalışmada, belgesel analiz yöntemini kullanarak çeşitli bilgileri toplamayı çalıştım. Kısa videonun gelişimi ve kısa videonun geleneksel haberlere getirdiği yeniliklerden yola çıkarak, kısa videonun iletişim biçimine ve haber iletişim alanına getirdiği etki analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın haber iletişiminin gelişimini ve reformunu daha etkili bir şekilde destekleyebileceğini umuyorum.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid development of internet technology has provided a great development area for short video, and the number of users and the amount of applications have increased rapidly and changed the way the masses obtain information. The emergence of short video is based on the popularity of mobile smartphones. It has the features of short video, fast dissemination, timeliness, comprehensive and easy to use, etc. Nowadays, with the gradual acceleration of human life, short video is becoming an important form of communication in news communication. As a new social method, short video reveals the unique value of news communication. At the same time, there have been major changes in traditional news media and public opinion. Nowadays, in news communication, it is not only professional press workers such as journalists who produce news, but also the public helps share news, produce news, etc. can participate. In the past, the target audience in news communication was only the audience, but now the audience has become both a news producer and a news consumer. Citizen journalism quietly rose during this period. Citizen journalism positioned itself in news communication in a timely and rapid manner in many emergency situations, which increased citizens' awareness of participating in public events. Although citizen journalism has developed, it also has its shortcomings. For example, citizen journalism was created by mostly non-professional individuals, so it has some disadvantages in terms of news content production, such as fake news, one-sidedness, disinformation, etc. At this point, especially professional press personnel should strive to provide accurate and reliable reporting, and media members must adhere to media professional ethics in order to increase news value. In addition, traditional media need to embrace the advantages of citizen journalism and allow more citizens to participate in the news. In shortly, only through effective methodology and innovation can traditional media actively respond to the various challenges and impacts brought by citizen journalism. In this study, I tried to collect various information using the document analysis method. Based on the development of short video and the innovations that short video brings to traditional news, it aims to analyze the impact of short video on the form of communication and the field of news communication. I hope that this work can more effectively promote the development and reform of news communication.