Değişik yöntemlerle Van Gölü inci kefali balığının kurutulması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 85128
  2. Yazar: OSMAN KILINÇÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSURAL SUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE VANGOLU İNCİ KEFALI BALIĞININ KURUTULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA KELINÇÇEKER, Osman Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ersural SUNER Eylül 1999, 52 Sayfa Araştırmada Van Gölü'nde yetişen inci kefali (Chalcalburnus tarichi) balığının iki faklı yöntemle kurutulması çalışılmıştır. Kurutulan balıklarda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler incelenmiştir. Ayrıca günlük olarak yapılan tartunlar sonucu kuruma oranlan saptanmıştır. İki faklı yöntemle atmosferik havada ve soğuk depoda (0 - 4°C) kurumaya bırakılan örneklerden 0., 5., 15., 30., 60. ve 90. günlerde iki yöntemden de her defasmda 2. şer tane olmak üzere toplam 24 örnek alınarak analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonunda iki yöntemle kurutulan balık örneklerinin incelenen nitelikler yönünden farklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF DIFFERENT METHODS TO DRY İNCİ KEFALI OF LAKE-VAN KILINÇÇEKER, Osman Msc, Food Engineering Science Supervisor: Prof. Dr. Ersural SUNER September 1999, 52 Pages Two different methods to dry İnci Kefali of Lake Van was studied. In this research physical, chemical and microbiological analyses were made on the dried fish. Furthermore, different rates of dryness were observed by daily weighing, 24 samples were analysed (0, 5, 15, 30, 60, 90 days of storage) selected 2 at time, from the samples left to dry in atmospheric conditions and in cooler storage ( 0 - 4°C ). It has been seen that the fish which were dried using 2 different methods come to be different in the way in which their characteristics were analysed.