Lübnan, Ürdün ve Tunus'taki müzik terapi eğitiminin incelenmesi
An examination of music therapy education in Lebanon, Jodan and Tunisia
- Tez No: 851352
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Lübnan, Tunus ve Ürdün'de müzik terapi eğitiminin incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Müzik terapi eğitiminin dünyada hızla yaygınlaştığı bir dönemde, bu ülkelerin müzik terapi eğitim programlarının uluslararası standartlarla uygunluğunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında, uzman görüşlerinden elde edilen veriler yapılandırılmış bir görüş formu aracılığıyla toplanmıştır. Toplam 18 katılımcıdan alınan görüşler betimsel analizle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Lübnan'da lisans ve yüksek lisans, Ürdün'de lisans ve Tunus'ta yüksek lisans düzeyinde müzik terapi eğitimi verildiği belirlenmiştir. Ancak, bu ülkelerde müzik terapi eğitim programlarının uluslararası standartlara tam anlamıyla uymadığı vurgulanmıştır. Her üç ülkede de müzik terapi eğitimi için müzikal yeterliliğin bir önkoşul olduğu, ancak müzik terapistlerin istihdam süreçlerinde hala yasal düzenlemelerin yapılmadığı ve mesleğin yasal statüsünün tanınmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, müzik terapistlerinin özel eğitim kurumları gibi farklı alanlarda çalışabildiği belirlenmiştir. Eğitim sürecinde stajın zorunlu olduğu, ancak süpervizyon süreçlerinin isteğe bağlı olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte, Tunus dışında Lübnan ve Ürdün'deki müzik terapi eğitimlerinin Bologna sürecine dahil olmadığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, Lübnan, Tunus ve Ürdün'de müzik terapi eğitimi verildiği, ancak bu eğitimlerin uluslararası standartlara tam olarak uymadığı ve Amerika ile Avrupa'daki akredite müzik terapi eğitimleriyle aynı düzeyde olmadığı belirtilmiştir. Bu durum, bu ülkelerde müzik terapi eğitiminin gelişim aşamasında olduğunu göstermektedir. Bir bilim disiplini olarak müzik terapinin ulus üstü ilkeleri, standartları, donanımı ve karşılıklı ağ yapılanması bakımından değerlendirilerek bu ülkelerin eksikliklerine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of music therapy education in Lebanon, Tunisia, and Jordan. At a time when music therapy education is rapidly spreading worldwide, this study aims to evaluate the conformity of these countries' music therapy education programs with international standards. Within the research scope, data obtained from expert opinions were collected through a structured interview form. Opinions from a total of 18 participants were evaluated using descriptive analysis. The results determined that Lebanon offers undergraduate and graduate-level music therapy education, Jordan at the undergraduate level, and Tunisia at the graduate level. However, it has been emphasized that the music therapy education programs in these countries do not fully comply with international standards. It was observed that musical competence is a prerequisite for music therapy education in all three countries, but legal regulations for the employment processes of music therapists have not yet been established, and the profession's legal status remains unrecognized. Additionally, it has been identified that music therapists can work in various fields, such as special education institutions. The study found that internships are mandatory in the educational process, but supervision processes are optional. It was revealed that, except for Tunisia, music therapy education in Lebanon and Jordan is not part of the Bologna Process. In conclusion, it is stated that while music therapy education is provided in Lebanon, Tunisia, and Jordan, these educations do not fully meet international standards and are not on the same level as accredited music therapy educations in America and Europe. This indicates that music therapy education is still in a developmental stage in these countries. The study emphasizes the shortcomings of these countries by evaluating the transnational principles, standards, equipment, and mutual network structure of music therapy as a scientific discipline.