Çevrimiçi alışverişlerde yaşanan akış deneyiminin ve risk algısının online satın almaya etkisi
The effect of flow experience and perception of risk on online purchase behavior in online shopping
- Tez No: 851358
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında, internete erişim kolaylaşmış ve giderek artmıştır. Hayatımızın hemen her yerinde yer alan internet ile birlikte alışkanlıklarımız da değişime ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Değişen ve gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri interneti bizlere daha da yakın hale getirmiş ve çevrimiçi ortamlara alışma sürecini hızlandırmıştır. Çevrimiçi ortamlarda yapılan alışverişler artık bir ihtiyaç halini alarak dünya üzerindeki birçok insanın hayatına da etki etmiştir. Zamandan tasarruf sağlaması, imkân tanıdığı karşılaştırmalar sayesinde daha kolay ürün seçimi, daha fazla ürün çeşitliliği gibi imkanları ile reel dünyaya karşılık sanal ortamlarda alışverişi daha cazip hale getiren çevrimiçi alışveriş, tüketicilerin de tüm ihtiyaçlarına ulaşabilmelerine olanak sağlamıştır. İnternetin ve çevrimiçi ortamların bu kadar yoğun kullanımı aynı zamanda akış ve risk faktörlerini de bizlere tanıtmıştır. Akış deneyiminin çevrimiçi alışverişi bizlere cazip kılan argümanlarından biri olduğu düşünülürken, algılanan risk alışverişin her türlüsünü olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu çalışmada bireylerin çevrimiçi alışverişlerde yaptıkları online satın alma davranışlarına akış deneyimi ve risk algısının etkisini incelemektedir. Verilerin toplanmasında çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Toplam 445 adet analiz için anket toplamıştır. Veriler SPSS programı ve AMOS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda çevrimiçi alışveriş gerçekleştiren bireylerin akış deneyimi ve risk algılarının online satın alma davranışını etkilediği bulunmuştur. Bütün sonuçlar araştırmanın analiz kısmında detaylıca verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, access to the Internet is easily structured and increasingly recording.With the internet, which is in almost every part of our lives, our habits have had to keep up with the change.Changing and developing information and communication technologies have brought the internet closer to us and accelerated the process of getting used to online environments.Online shopping has become a necessity and has affected the lives of many people around the world.Online shopping, which makes shopping more attractive in virtual environments compared to the real world, with its opportunities such as saving time, easier product selection thanks to the comparisons it allows, and greater product variety, has also enabled consumers to reach all their needs.Such intense use of the internet and online environments has also introduced us to the flow and risk factors.While the streaming experience is thought to be one of the arguments that makes online shopping attractive to us, perceived risk negatively affects all forms of shopping.This study examines the effect of flow experience and risk perception on online purchasing behaviors of individuals in online shopping.An online survey method was used to collect data.A total of 445 questionnaires were collected for analysis.Data were analyzed with SPSS program and AMOS 21 program.As a result of the analysis, it was found that the flow experience and risk perceptions of individuals who shop online affect their online purchasing behavior.All results are given in detail in the analysis part of the research.