Architecture as territory: Politico-aesthetic constructions and representations of space-time
Bölge olarak mimarlık: Uzay-zamanın politiko-estetik inşaları ve temsilleri
- Tez No: 851367
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez, mimarlığın, en basit yapılardan görkemli olanlara kadar, her zaman bölgelerin inşasıyla ilgilendiğini iddia eder. Mekâna karşıt olarak konumlandırdığı bölge teorilerine odaklanarak insan ve insan dışı ekolojilerin inşa edilmiş doğasını tartışır. Bölge, bölgesellik ve yersizyurtsuzlaşmaya ilişkin tartışmalardan öğrenerek, mimariyi yeryüzünün işaretlenmesi olarak anlar. Böylece mimari nesneleri çok boyutlu bölgesel ilişkiler içerisinde algılar. Bu tez, bu ilişkileri açığa çıkarmak için mimari üretim nesnelerine, mimarinin ölçekleri ve sahaları -insan ile insan-dışı, üretim ile deneyim, ve oda ile şehir- arasında doğrusal olmayan bir izlekten bakar. İki terim, ritim ve sınır, bu doğrusal olmayan gezintinin kavramsal araçlarıdır. Duyuların, bireylerin, toplumların, çevrelerin ve mesleğin politiko-estetik inşasını kurarlar. Bölgeleri ritimleri ve sınırları ile takip eden bu tez ne inşa ediyoruz ve neyi temsil ediyoruz sorularına yanıt vermek üzere, mimarlığı çevrenin manipülasyonu yoluyla uzay-zamanların üretimi olarak konumlandırır.
Özet (Çeviri)
The thesis claims that architecture, from its simplest constructions to grandiose ones, always deals with the construction of territories. It discusses the constructed nature of human and non-human ecologies by focusing on multiple theories of territory as the counter term for space. Learning from the discussions on territory, territoriality and (de)(re)territorialization, it understands architecture as the marking of the earth. Thus, it perceives architectural objects within the manifold territorial relationships. To unfold these relationships, this thesis looks at objects of architectural production in a non-linear mode by continuously navigating between the scales and domains of architecture: between human and non-human, production and reception, room and city. Two terms, rhythm and boundary, are the conceptual tools for this non-linear navigation. They inform the politico-aesthetic constructions of senses, individuals, societies, environments and the profession. Following rhythms and boundaries across territories, this thesis locates architecture as the production of space-times through manipulations of the environment to answer two questions, what do we construct and what do we represent?