AB ile Türkiye'nin kara para aklama yöntemleri ile mücadelesi: Karşılaştırmalı analiz
EU and Turkey's fight analysis money laundering methods: Comparative analysis
- Tez No: 851369
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ELMAS SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kara para aklama, uluslararası düzeyde finansal sistemin bütünlüğünü tehdit eden önemli bir suç olup, dünya genelindeki ülkelerin bu konuda etkili stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Aklama suçu ilk yıllarda birçok ülkede dar bir kapsamda ele alınırken, sonraki yıllarda suç türlerinin artması ve bunların pek çoğunun kara para aklama amacıyla işlenmesi sonucunda kapsam genişletilerek pek çok suç türü ile ilişkilendirilmiştir. Aklama suçu ile mücadelede etkin olan uluslararası kuruluşlar ve bu kuruluşların düzenlemeleri büyük öneme sahip olup, ülkeler bu kuruluşlara üye olarak ulusal mevzuat düzenlemelerini gerçekleştirmektedirler. Temelde üç aşamadan oluşan kara para aklama suçu, çok sayıda yöntemle gerçekleştirilmekte ve günümüzde dijitalleşmenin de artması ile aklama suçunun meydana geliş biçimi farklılıklar göstermektedir. Bu kapsamda ülkeler ulusal düzenlemelerini gelişen çağa göre güncellemek durumundadırlar. Tezde AB ve Türkiye'nin kara para aklama ile mücadelede benimsediği politikalar, hukuki çerçeve ve uygulama mekanizmaları incelenerek karşılaştırılmaktadır. İlk olarak AB'nin kara para aklama ile mücadeledeki evrimi ve mevcut durumu detaylı bir şekilde ele alınmış ve bazı örnek ülkeler üzerinden açıklamalar yapılmıştır. AB'nin hukuki düzenlemeleri, finansal kurumlar arası iş birliği, düzenleyici denetimler ve uluslararası ilişkiler bağlamında kara para aklama ile mücadeledeki stratejileri analiz edilmiştir. Ardından, Türkiye'nin benzer bir çerçevede kara para aklama ile mücadeledeki gelişimi ve uygulamaları ulusal mevzuat ve Türkiye'deki kurumlar üzerinden incelenmiştir. Karşılaştırmalı analiz, AB ve Türkiye'nin kara para aklama ile mücadeledeki benzerlikleri, farklılıkları ve etkinlik düzeyini belirleyerek, mevzuat düzenlemeleri ve FATF tavsiyeleri üzerinden her iki aktörün de aklama suçu ile mücadelesini açıklamaktadır. Bu tez, AB ve Türkiye'nin kara para aklama ile mücadeledeki tecrübelerinden çıkan önemli noktaları vurgulayarak öne çıkarmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin gerekli uluslararası düzenlemeleri uygulayarak Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkabilme potansiyelini belirtmek ve mevcut literatüre sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Money laundering is an important crime that threatens the integrity of the financial system at the international level, and countries around the world need to develop effective strategies on this issue. While the crime of laundering was handled within a narrow scope in many countries in the first years, in the following years, as a result of the increase in the types of crimes and many of them being committed for the purpose of money laundering, the scope was expanded and associated with many types of crimes. International organizations and their regulations that are effective in combating money laundering are of great importance, and countries carry out national legislation by becoming members of these organizations. The crime of money laundering, which basically consists of three stages, is carried out by many methods, and today, with the increase in digitalization, the way the crime of laundering occurs varies. In this context, countries have to update their national regulations according to the developing era. In the thesis, the policies, legal framework and implementation mechanisms adopted by the EU and Türkiye in the fight against money laundering are examined and compared. Firstly, the evolution and current situation of the EU in the fight against money laundering is discussed in detail and explanations are made through some sample countries. The EU's legal regulations, cooperation between financial institutions, regulatory audits and strategies to combat money laundering in the context of international relations were analyzed. Then, Türkiye's development and practices in the fight against money laundering were examined within a similar framework, through national legislation and institutions in Türkiye. The comparative analysis determines the similarities, differences and effectiveness level of the EU and Turkey in the fight against money laundering and explains the fight of both actors against money laundering through legislative regulations and FATF recommendations. This thesis aims to emphasize and highlight the important points arising from the experiences of the EU and Türkiye in the fight against money laundering. It is aimed to indicate Türkiye's potential to get out of the Financial Action Task Force (FATF) gray list by applying the necessary international regulations and to make a significant contribution to the existing literature.