İmam Hatip ortaokulu öğrencilerinin ve Arapça öğretmenlerinin Arapça öğretiminde etkileşimli tahta kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of Imam Hatip secondary school students and Arabic teachers' opinions on the use of interactive board in Arabic teaching
- Tez No: 851380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN MURAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada İmam Hatip Ortaokullarında okuyan öğrencilerin ve görev yapan öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımı hususunda görüşleri, Mersin il merkezinde öğrenim gören 254 ortaokul öğrencisinin ve farklı okullarda görev yapan 14 Arapça öğretmeninin katıldığı etkileşimli tahta kullanımına yönelik oluşturulmuş 20 maddelik görüş belirleme anketi ve açık uçlu sorulardan oluşan yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmada öğrenciler için görüşme anketi, öğretmenler için ise görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS-22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için iki gruplu değişkenlerde Mann Whitney-U Analizi, üç ve daha fazla gruplu değişkenlerde Kruskal Wallis-H Analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır. Öğrencilerin etkileşimli tahtaya yönelik görüşlerinin genellikle olumlu olduğu, kazanımların daha kalıcı ve derslerin daha zevkli işlenildiği ve derse olan ilginin arttığı saptanmıştır. Etkileşimli tahtanın kullanımın zor olması veya dikkat dağıtıcılığı hakkındaki olumsuz maddelere katılım düzeyi düşüktür. Sınıf düzeyi ve cinsiyet değişkeni gruplarına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak Bilgisayar kullanımı değişkeni gruplarına göre anlamlı bir farklılık bulunmakta ve çok bilgisayar kullanan öğrenciler az bilgisayar kullanan öğrencilere göre daha pozitif yönelimler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of students studying in Imam Hatip Secondary Schools and teachers working in the Imam Hatip Secondary Schools regarding the use of interactive whiteboards were evaluated using a 20-item opinion survey on the use of interactive boards and a structured questionnaire consisting of open-ended questions, in which 254 secondary school students studying in Mersin city center and 14 Arabic teachers working in different schools participated. was examined through the interview form. In the study, an interview questionnaire was used for students and an interview form for teachers. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS-22 program. A frequency table was created for sociodemographic questions. To see the differences in the group averages of the variables, Mann Whitney-U Analysis was applied to variables with two groups, and Kruskal Wallis-H Analysis was applied to variables with three or more groups. Analyzes were applied at alpha=0.05 level. It has been determined that students' opinions about the interactive whiteboard are generally positive, the gains are more permanent, the lessons are more enjoyable, and the interest in the lesson increases. The level of agreement with the negative items about the interactive whiteboard being difficult to use or distracting is low. It does not show a significant difference according to grade level and gender variable groups. However, there is a significant difference according to the computer use variable groups, and students who use more computers showed more positive tendencies than students who use less computers.