Dönüşümcü liderlik ve Ar-Ge performansının çalışan temelli marka değerine etkisi
Relationship between transformational leadership, R&D performance and employee based brand equity
  1. Tez No: 851382
  2. Yazar: EMİR MURAT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Modern yönetim ve pazarlama çalışmalarında dönüşümcü liderlik, AR-GE ya da yenilikçilik, marka değeri gibi işletmeye avantaj kazandıracak unsurlar ilgi odağı olan konulardan olmuştur. Bu doğrultuda bu çalışmada yönetim alanında birçok çalışma yapılan dönüşümcü liderlik, AR-GE performansı ve çalışan temelli marka değeri ilişkisi incelenmiştir. Bu kapsamda çeşitli savunma sanayi işletmelerinin AR-GE bölümlerinde yönetici ya da yönetici adayı olarak görev yapan 135 kişiye anket uygulanarak veriler elde edilmiştir. Uygulanan ankette Bass ve Avolio'nun Çok Faktörlü Liderlik ölçeği, Hirst'in AR-GE performansı modeli ve Kwon'un çalışan temelli marka değeri ölçeği kullanılmıştır. Öne sürülen hipotezleri sınamak amacıyla güvenilirlik analizi, frekans analizi, korelasyon analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri IBM SPSS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda dönüşümcü liderlik, AR-GE performansı ve çalışan temelli marka değeri arasında olumlu yönde ve istatistiksel olark anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Ayrıca, AR-GE performansının dönüşümcü liderlik ve çalışan temelli marka değeri ilişkisinde kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Çalışan temelli marka değeri müşteri temelli marka değerine, müşteri temelli marka değeri de finansal marka değerine öncül olduğundan çalışan temelli marka değerinin yükseltilmesi faydalı bir durumdur. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerde çalışan temelli marka değeri ve AR-GE fonksiyonunun performansının arttırılması için AR-GE bölümlerinde dönüşümcü liderlik vasıfları bulunan yöneticileri seçmelerinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership, R&D or innovation, brand value have been subject of focus for modern management and marketting studies since they bring advantages to companies. In line with this, in this study relationship between transformational leadership, R&D performance and employee based brand equity was examined. The data were collected from 135 peoploe who work as managers or manager candidates in R&D departments of several defence companies. MLQ by Bass and Avolio, R&D performance model from Hirst and employee based brand equity scale from Kwon were used in the survey. In order to test hyphotheses reliability analysis, frequency analysis, correlation analysis, simple and multiple linear regression analysis were done using IBM SPSS software. Results of the study show that there is a statistically meaninful and positive relationship between transformational leadership, R&D performance and employee based brand equity. In addition, results also show that R&D performance acts as a partial mediator on the relationship between transformational leadership and employee based brand equity. Since employee based brand equity is precursor for customer based brand equity and customer brand equity is precursor for financial brand equity, increasing employee based brand equity benefits companies. According to results of the study, in order to increase employee based brand equity and R&D performance inside the company, choosing R&D department managers who have transformational leadership traits is going to be advantageous.