Biyojen amin üreticisi bakterilerin balıklardan izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and determination of bacteria producer biogenic amine from fish
  1. Tez No: 851397
  2. Yazar: GAMZE ERGEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ERTAN ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Ankara ve çevre illerdeki çeşitli market ve pazarlardan herhangi bir ısıl işlem görmemiş 32 adet balık örneği temin edilmiştir. Örneklerin 26'sında biyojen amin oluşumu tespit edilmiştir. Kadaverin, histamin, putresin, tiramin ve triptamin tez çalışması kapsamında hedef biyojen aminler olarak seçilmiştir. Aminoasit dekarboksilaz broth ortamlarında incelenen izolatlarının 3'ünün histamin, 6'sının tiramin, 4'ünün putresin, 6'sının kadaverin üreticisi olduğu tespit edilmiştir. İzolatların 1'inin histamin, 20'sinin tiramin, 2'sinin triptamin üretimi bakımından güçlü üreticiler olduğu belirlenmiştir. Güçlü ve orta derece biyojen amin üreticisi olarak tanımlanan 12 suş seçilmiştir. Seçilen bu suşlar HPLC analizi yapılarak, histamin konsantrasyonunun 45.216-66,527 mg/L, tiramin konsantrasyonunun 107.765-307.638 mg/L putresin konsantrasyonunun 7.814-11.656 mg/L, kadaverin konsantrasyonunun 4.741-165.835mg/L ve triptamin konsantrasyonunun 1.826-236.928mg/L düzeylerinde olduğu saptanmıştır. 12 biyojen amin üreticisi suşun 16S rDNA dizi analizi ile tür düzeyinde tanımlaması yapılmış ve 7'si (%58.33) Enterococcus faecalis, 3'ü (%25) Enterococcus durans (%25), 1'i (%8.33) Enterococcus lactis, 1'i (%8.33) Pantoea agglomerans olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 32 fish samples that have not undergone any heat treatment were obtained from various markets and markets in Ankara and the surrounding provinces. Biogenic amine formation was detected in 26 of the samples. Cadaverine, histamine, putrescine, tyramine and tryptamine were selected as target biogenic amines within the scope of the thesis. It was determined that 3 of the isolates examined in amino acid decarboxylase broth media were histamine, 6 tyramine, 4 putrescine, 6 cadaverine producers. It was determined that 1 of the isolates were strong producers of histamine, 20 of them tyramine and 2 of them in terms of tryptamine production. Twelve strains defined as strong and moderate biogenic amine producers were selected. HPLC analysis of these selected strains revealed that histamine concentration was 45.216-66.527 mg/L, tyramine concentration 107.765-307.638 mg/L, putrescine concentration 7.814-11.656 mg/L, cadaverine concentration 4.741-165.835mg/L and tryptamine concentration 1.826-236.928mg/L. Species-level identification of 12 biogenic amine producer strains was made by 16S rDNA sequencing, and 7 (58.33%) were Enterococcus faecalis, 3 (25%) Enterococcus dursans (25%), 1 (8.33%) Enterococcus lactis, 1 (8.33%) Pantoea agglomerans.