Çocuk çizgi filmlerinde görülen agresif davranışların incelenmesi
Examination of aggressive behavior seen in children's cartoons
- Tez No: 851428
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çizgi filmler çocukların sergilediği davranışlar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkili olmaktadır. Bu etki özellikle okul öncesi dönemde çok daha güçlüdür. Bu nedenle çocuklara hitap eden çizgi filmlerde görülen agresif davranışların belirlenmesi ve incelenmesi gereklidir. Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların izledikleri çizgi filmlerde görülen agresif davranışların incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma tekniği olan doküman incelemesi kullanılarak, çizgi filmlerin detaylı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini 4-7 yaş grubu çocukların izledikleri çizgi filmler oluşturmaktadır. Örneklemi belirlemek için izlenme oranı en yüksek dört çizgi film seçilmiş ve her çizgi filmin üç adet bölümü örnekleme dahil edilmiştir. Çizgi filmlerin izlenme oranları ve hangi kanalda yayınlandıkları bilgisi TİAK (2021) istatistik verilerine göre belirlenmiştir. Her bir çizgi filmin bölümlerinin belirlenmesinde seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çizgi filmlerin analizinde Çizgi Film Agresif Davranış Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Bu formda yer alan agresif davranışlar 15 saniye zaman aralığı yöntemi kullanılarak kodlanmıştır. Elde edilen bulgular frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri ile sayısallaştırılmıştır. Bulgular okul öncesi dönem çocuklarına yönelik hazırlanan çizgi filmlerde en sık ele alınan agresif davranışların vurma ve bağırma olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cartoons have a positive or negative effect on children's behaviors. This effect is especially stronger in the preschool period. For this reason, it is necessary to identify and examine the aggressive behaviors seen in cartoons that appeal to children. In this study, it was aimed to examine the aggressive behaviors seen in cartoons watched by preschool children. Using document analysis, a qualitative research technique, it was aimed to examine the cartoons in detail. The population of the study consists of cartoons watched by children aged 4-7 years. In order to determine the sample, four cartoons with the highest viewing rates were selected and three episodes of each cartoon were included in the sample. The viewing rates of the cartoons and the channel on which they were broadcast were determined according to the statistical data of TİAK (2021). Random sampling method was used to determine the episodes of each cartoon. Cartoon Aggressive Behavior Evaluation Form was used to analyze the cartoons. The aggressive behaviors in this form were coded using the 15-second time interval method. The findings were quantified with frequency, percentage and arithmetic mean values. The findings showed that the most common aggressive behaviors in cartoons prepared for preschool children were hitting and shouting.