Okullarda yürütülen uluslararası projelerin proje yönetimi açısından değerlendirilmesi
Assessment of international projects conducted in schools in terms of project management
- Tez No: 851427
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yirmi birinci yüzyılda değişen paradigmaların eğitime yansıması ile okullarda yenilikçi yaklaşımlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu yaklaşımların biri de proje tabanlı öğrenmedir. Okullar, proje tabanlı öğrenmenin uygulaması olarak uluslararası alanda proje çalışmaları yürütmektedir. Fakat bu projelerin hazırlık ve uygulama süreçlerinde kimi sorunlarla karşı karşıya gelindiği bir gerçektir. Bu sebeple uluslararası projelerin, proje yönetimi aşamalarına göre değerlendirilerek yaşanan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin sunulması projelerin daha etkili yürütülmesi bakımından önemlidir. Bu gerekçe ile çalışmanın amacı, okullarda yürütülen uluslararası projelerin proje yönetim süreci bakımından mevcut durum ve sorunlarının belirlenerek bu konuda kapasite geliştirme çalışmalarına destek sağlayacak çıktılara ulaşmaktır. Araştırma, nitel araştırma yönteminde fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde 2020-2023 yılları arasında uluslararası proje yürütmüş anaokulu, ilk ve ortaöğretim kurumlarından seçilen 17 katılımcı oluşturmuştur. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme çeşitlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme kullanılarak yüz yüze görüşme ile elde edilen veriler Maxqda 22 Plus programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, proje fikrinin kurumun var olan ihtiyaçlarına yönelik ortaya çıktığı, proje fikri belirlenirken literatür taramasının yapıldığı fakat program rehberinin yeterince incelenmediği, ortak arama sürecinde kullanılan platformlar ve sürecin zorluğunun proje türüne göre değiştiği, projenin planlama sürecinin ekip çalışması ile yürütüldüğü, okulların çoğunlukla Türkiye Ulusal Ajansı'ndan hibe desteği aldığı ve projelerin hibelendirilmesinin zorlayıcı olduğu, projenin uygulama sürecinde mevzuat ve resmi prosedürler bakımından hibe sözleşmesinin anlaşılması, finansal yönetim ile ilgili kurumun işleyişi, evrak yoğunluğu, projeden sorumlu uzmana ulaşmada güçlük konularında sıkıntıların yaşandığı, uygulama sürecinde proje ekibi ve ortaklarının genellikle olumlu iletişim geliştirdiği, bütçe yönetiminde ise uygulama sürecinde bütçenin %80'inin yatırılmasının zorlayıcı olduğu, uluslararası projelerin okula, öğretmene, öğrenciye ve veliye çeşitli boyutlarda katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the reflection of changing paradigms on education in the twenty-first century, innovative approaches have begun to be used in schools. One of these approaches is project-based learning. Schools carry out project studies internationally as an application of project-based learning. However, it is a fact that some problems are encountered during the preparation and implementation processes of these projects. For this reason, it is important to identify the problems and offer solutions in order to carry out the projects more effectively via evaluating international projects according to their project management stages. So, the aim of the study is to determine the current status and problems of international projects carried out in schools in terms of the project management process and to reach outputs that will support capacity development studies on this subject. The research was designed in the phenomenology pattern in the qualitative research method. The sample of the research consisted of 17 participants selected from kindergarten, primary and secondary education institutions that carried out international projects between 2020-2023 in Ankara. Maximum diversity and criterion sampling, which are among the purposive sampling types, were used to determine the sample. The data obtained through face-to-face interviews using semi-structured interviews were analyzed with the Maxqda 22 Plus program. According to the analysis results, the following conclusions were reached: the project idea emerges for the existing needs of the institution and a literature review is made when determining the project idea, but it is understood that the program guide is not examined sufficiently, the platform used in the partner search process and the difficulty of the process vary depending on the type of project, the planning process of the project is based on teamwork, Schools mostly receive grant support from the Turkish National Agency and finding grants for the projects is another challenging matter. In addition, during the implementation of the project, project coordinators might face some problems such as difficulties in understanding the grant agreement in terms of legislation and official procedures, challenges related to the functioning of the institution regarding financial management, document density, and difficulty in reaching the expert responsible for the project. In addition, during the implementation process, the project team and partners generally develop positive communication, but in terms of budget management, receiving 80% of budgeted amount is another challenging issue for project coordinators in the implementation process. Finally, international projects contribute to schools, teachers, students and parents in various dimensions.