Yöneticilerde algılanan duygusal zekânın okulun kültürel değerlerine etkisi: Mersin ili örneği
The effect of perceived emotional intelligence of administrators on the cultural values of the school: A case study of Mersin province
- Tez No: 851439
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenler tarafından okul yöneticilerinde algılanan duygusal zekânın okulun kültürel değerleriyle olan ilişkisini belirlemektir. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeline göre yapılandırılmıştır. Araştırma örneklemi, Mersin'de farklı tür okullarda görevli 380 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri anket tekniği yoluyla“Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Örgütsel Değerler Ölçeği”üzerinden sağlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin yöneticilerde algıladıkları duygusal zekâ seviyesi ile kültürel değer algıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Bu bağlamda duygusal zekânın örgütsel değerlerin güçlü bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin yöneticilerde bulunan duygusal zekâ algılarında demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, hizmet süresi, okul türü, branş ve eğitim düzeyi) istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluştuğu tespit edilmiştir. Öte yandan, öğretmenlerin kültürel değer algılarında cinsiyet ve branşa göre anlamlı farka rastlanmaz iken; yaş, hizmet süresi, okul türü ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, eğitim kurumlarında pozitif bir okul kültürü tasarlamak için yöneticilerin yetiştirilmesi ve seçimi sürecinde duygusal zekâ becerileri üzerinde önemle durulması gereğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the correlation between emotional intelligence of school administrators and the cultural values of schools according to teachers' perceptions. The research was a quantitative study structured according to the correlational research design. The research sample consists of 380 teachers working in different types of schools in Mersin. The research data was collected through the survey technique using the“The Emotional Intelligence Scale”and the“The Organizational Values Scale”. According to the findings obtained, a positive and significant correlation was found between emotional intelligence that teachers perceived in administrators and teachers's perception of cultural values. In this context, it has been determined that emotional intelligence is a strong predictor of organizational values. It has been found a statistically significant difference among teachers' perceptions of emotional intelligence in administrators based on demographic variables (gender, age, period of service, school type, subject, and educational level). Furthermore, regarding teachers' perceptions of cultural values, no significant difference was found based on gender and subject while statistically significant differences were observed in terms of age, period of service, school type, and educational level. The research results indicate the importance of emphasizing emotional intelligence skills in the training and selection process of school administrators to degisn a positive culture in schools.