A multi-wavelength study on the characteristics of ULX candidates
ULX adaylarının karakteristikleri üzerine çoklu dalgaboyu çalışması
- Tez No: 851443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ, DR. TENAY SAGUNER RAMBALDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ultra parlak X-ışını kaynaklarına ilişkin çalışmalar son 20 yılda oldukça hızlanmış ve ilerlemiştir. Ancak hala netlik kazanmamış pek çok tuhaf özellikleri de mevcut. Bu tezde hem X-ışını hem de eadyo dalgaboylarındaki çoklu dalgaboyu verileri kullanılarak ULX adaylarının detaylı incelemesi yapılmıştır. Bu veriler Kara Deliklerin Temel Düzlemine uyarlanarak kütle tahminleri yapılmıştı, bu tahminler ile sertlik oranları, radyo parlaklığının X-ışın parlaklığına oranı ve X-ışını bandındanki rejimleri eşleştirilerek belirli yönelimlerin varlığı araştırılmıştır. Tahmini kütle, sertlik, parlaklık oranı ve UL durumlarına göre gruplandırmalar yapılmıştır. Bu veriler literatürdeki diğer bazı çalışmalarla karşılaştırılmış ve bu literatür çalışmalarıyla doğrulanmıştır. Bu gruplandırma, farklı ULX türlerinin daha iyi ayırt edilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Studies on Ultraluminous X-ray sources have accelerated and progressed significantly in the last 20 years. However, there are still many bizarre features that are not clear. In this thesis, a detailed examination of ULX candidates were made by using multi-wavelength data in both X-ray and Radio wavelengths. By adapting the data of ULX candidates to the Fundamental Plane of Black Holes, mass estimations have been made and the existence of certain trends were investigated by matching these estimations with hardness ratios, radio luminosity over X-ray luminosity ratios and regimes in the X-ray band. The grouping is made according to estimated mass, hardness, luminosity ratio and UL states. These data were compared with some other studies in the literature and the literature studies are used to validate the methods. This grouping might allow better distinguish several different type of ULXs.