2009-2023 yılları arasında teknolojik pedagojik alan bilgisine yönelik yürütülen lisansüstü tezlerin genel perspektif ve matematik eğitimi özelinde incelenmesi
Investigation of graduate thesis conducted between 2009-2023 on technological pedagogical content knowledge with general perspective and mathematics education specially
  1. Tez No: 851448
  2. Yazar: MERVE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHŞEN ALDEMİR ENGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SOLMAZ DAMLA GEDİK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma 2009 -2023 yılları arasında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) alanında yapılmış lisansüstü tezleri genel perspektif ve matematik eğitimi özelinde inceleyerek bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Dokümanların belli parametreler çerçevesinde incelenmesine dayanarak tasarlanan bu araştırma literatürün geniş bir perspektifte incelenmesine katkı sağlayacaktır. Araştırma hem genel hem de matematik eğitimi özelinde çalışılması genel tabloyu ve bunun içinde matematik eğitiminin yerini tespit etmek açısından önemlidir. Araştırma nitel yaklaşımlardan doküman analizi yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmaya konu olan lisansüstü tezler Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) Ulusal Tez Merkezi'nde TPAB konulu 206 tezdir. Tezler; çalışmanın türü, dili, yayın yılı, araştırma yaklaşımı, çalışma grubu/örneklem türü, çalışılan branşlar, çalışma grubu/örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları, veri analiz yöntemi ve anahtar kelimelere göre incelenmiştir. Ayrıca matematik eğitimi özelinde incelenen 48 tezde çalışmaların amaçları, çalışılan matematik konusu, bilgi türleri ve bileşenleri, çalışmalarda kullanılan teknolojiler ve tezlerin sonuçlarına göre dağılımına da bakılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; TPAB konulu lisansüstü çalışmaların en fazla yüksek lisans düzeyinde ve Türkçe diliyle yapılmış oldukları tespit edilmiştir. 2014 yılından sonra tezlerin artış gösterdiği, genellikle nicel araştırma yaklaşımı kullanılarak öğretmen ve öğretmen adaylarıyla çalışıldığı, çalışma grubu/örneklem büyüklüğünü 0-100 adet kişinin oluşturduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmalarda veri toplama aracı olarak en çok ölçek/anket kullanıldığı, elde edilen verilerin genellikle nicel veri analiz yöntemlerinden kestirimsel analiz yöntemiyle incelendikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca en fazla matematik eğitimi üzerine çalışıldığı belirlenmiştir. TPAB konulu matematik eğitimi alanında yazılmış lisansüstü çalışmaların da en fazla yüksek lisans düzeyinde Türkçe diliyle yapılmış oldukları ve tezlerin 2017-2020 yılları arasında artış gösterdiği belirlenmiştir. Çoğunlukla nitel araştırma yaklaşımı kullanılarak öğretmen adayları ve öğretmenlerle çalışıldığı, çalışmalarda veri toplama aracı olarak en çok görüşme ve gözlemin kullanıldığı, elde edilen verilerin genellikle içerik analiz yöntemiyle incelendikleri bulgularına ulaşılmıştır. Matematik eğitimi alanındaki tezlerin daha çok TPAB gelişimi- değişimine odaklandığı görülmüştür. Tezlerde en çok ele alınan matematik konusunun türev olduğu ve en fazla GeoGebra yazılımının kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca genel olarak müdahaleli çalışmaların TPAB düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the postgraduate theses written in the field of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) between 2009 and 2023 from a holistic perspective by examining them from a general perspective and specifically mathematics education. This research, designed based on examining documents within the framework of certain parameters, will contribute to the examination of the literature from a broad perspective. It is important to study the research both in general and specifically in mathematics education in order to determine the general picture and the place of mathematics education within it. The research was conducted with the document analysis method, one of the qualitative approaches. The 206 postgraduate theses that are the subject of the research on TPACK at the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK). Theses; it was examined according to the type of study, language, year of publication, research approach, sample type, branches studied, sample size, data collection tools, data analysis method and keywords. In addition, in the 48 theses examined specifically for mathematics education, their distribution according to the purposes of the studies, the mathematics subject studied, the types and components of knowledge, the technologies used in the studies and the results of the theses were examined. Descriptive analysis was used to analyze the data. As a result of the research; it has been determined that postgraduate theses on TPACK are mostly conducted at the master's level and in Turkish. It was concluded that theses increased after 2014, theses were generally conducted with teachers and teacher candidates using a quantitative research approach, and the sample size consisted of 0-100 people. It was concluded that scales/questionnaires were mostly used as data collection tools in the theses, and the obtained data were generally examined with the predictive analysis method, one of the quantitative data analysis methods. It was also determined that the most studies were on mathematics education. It was determined that postgraduate theses written in the field of mathematics education on TPACK were mostly conducted in Turkish at the master's level and theses increased between 2017-2020. It has been found that mostly qualitative research approaches were used to work with teacher candidates and teachers, interviews and observations were mostly used as data collection tools in theses, and the data obtained was generally examined with the content analysis method. It has been observed that theses in the field of mathematics education focus mostly on TPACK development and change. It was determined that the most frequently discussed mathematical topic in theses was derivatives and GeoGebra software was used the most. In addition, it has been determined that interventional studies generally increase the level of TPACK.