Fuji ıx cam iyonomer simana farklı yüzdelerde ilave edilen trisodyum trimetafosfatın cam iyonomer simanın yüzey pürüzlülüğü ve flor salım, geri alım özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of trisodium trimethaphosphate added in different percentages to fuji ix glass ionomer cement on the surface roughness and fluoride release and uptake properties of glass ionomer cement
  1. Tez No: 851573
  2. Yazar: SENA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada yüksek viskoziteli cam iyonomer siman GC Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japonya) içerisine remineralizasyon etkinliği bulunan, siklik formda bir fosfat bileşimi olan trisodyum trimetafosfat (TMP) (Sigma-Aldrich Co., St. Louis, Mo., USA) ağırlıkça %7 ve %14 oranlarında ilave edilerek simanın yüzey pürüzlülüğü ve flor salım, geri alım özelliklerine olan etkisinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma için kontrol grubu Fuji IX GP, %7 TMP + Fuji IX, %14 TMP + Fuji IX olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Yüzey pürüzlülüğü testleri için 9mm çapında, 2mm derinliğinde kalıplara yerleştirilen örnekler (n= 8), 10 dakika sonra kalıplardan çıkartılıp distile deiyonize su içerisinde saklandı ve 24. ve 168. Saatlerde yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapıldı. Flor salım testleri içinse 9mm çapında, 3mm derinliğinde hazırlanan örnekler (n=9), sertleşmeyi takiben 1 saat %100 nemli ortamda bekletildi, 8ml distile deiyonize su içerisinde saklandı. Flor testi için ölçümler 1. 2. 7. 14. 21. 28. günlerde yapıldı. 28. günden itibaren örnekler 14 gün boyunca flor geri alımı için 1000 ppm NaF içeren solüsyon içerisinde her gün 5 dk bekletildi 42. günde ve geri alım protokolünden 7 gün sonra 49. günde flor salım değerleri ölçümü yapıldı. Yüzey pürüzlülüğü testleri için çalışma grupları ve farklı zamanlarda elde edilen yüzey pürüzlülüğü değerlerinin karşılaştırılmasında Bağımlı Örneklem T ve ANOVA testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the addition of 7% and 14% by weight of trisodium trimethaphosphate (TMP) (Sigma-Aldrich Co., St. Louis, Mo., USA), a cyclic phosphate compound with remineralization activity, into GC Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japan), a high viscosity glass ionomer cement, on the surface roughness and fluoride release and uptake properties of the cement under in vitro conditions. For the study, 3 groups were formed as control group Fuji IX GP, 7% TMP + Fuji IX, 14% TMP + Fuji IX. For surface roughness tests, samples (n=8) placed in 9mm diameter, 2mm deep molds and removed from the molds after 10 minutes, stored in distilled deionized water and surface roughness measurements were performed at 24th and 168th hours. For fluoride release tests, 9mm diameter, 3mm deep specimens (n=9) were kept in 100% humidity for 1 hour after hardening and stored in 8ml distilled deionized water. Measurements for the fluoride test were made on days 1, 2, 7, 14, 21 and 28 starting from the 28th day, the samples were kept in a solution containing 1000 ppm NaF for 14 days for fluoride uptake for 5 minutes every day and fluoride release values were measured on the 42nd day and 7 days after the uptake protocol on the 49th day. For surface roughness tests, Dependent Sample T and ANOVA tests were applied to compare the surface roughness values obtained from the study groups and at different times.