İşyeri maneviyatının işe adanma üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik özelliklerin rolü
The role of positive psychological characteristics in the effect of workplace spirituality on work engagement
- Tez No: 851653
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KANTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmada, öğretmenlerin sahip olduğu işyeri maneviyatının işe adanmaları üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu etkide pozitif psikolojik sermayenin düzenleyici rolünü tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen Balıkesir il ve ilçelerindeki resmî eğitim kurumlarında görevli ilkokul ve ortaokul öğretmenleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırma modeli çerçevesinde 763 öğretmenden anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 ve Lisrel 8.80 paket programlarından yararlanılmıştır. İşyeri maneviyatının işe adanma üzerindeki etkileri ve bu etkideki pozitif psikolojik sermayenin düzenleyicilik rolü Process Makro ile test edilerek, araştırma hipotezlerinin büyük oranı doğrulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin işyeri maneviyatı, işe adanma ve pozitif psikolojik sermaye düzeyleri arasında güçlü bir ilişki olduğu ve işyeri maneviyatının öğretmenlerin işe adanma boyutları olan işe bağlılık, kendine işe verme ve enerjik olma durumlarını anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. İşyeri maneviyatının işe adanma üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik sermayenin düzenleyicilik rolü incelendiğinde ise, pozitif psikolojik sermayenin işe bağlılık ve kendine işe verme durumlarında düzenleyicilik etkisinin bulunduğu, enerjik olma durumu üzerinde ise düzenleyicilik rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to reveal the effect of teachers' workplace spirituality on their work dedication and to determine the moderating role of positive psychological capital in this effect. The research was limited to primary and secondary school teachers working in official educational institutions in Balıkesir province and districts, determined by convenience sampling method. The research sample consisted of a total of 763 teachers and data was collected using the survey technique. SPSS 22 and Lisrel 8.80 were used to analyze the data. The effects of workplace spirituality on work engagement and the moderating role of positive psychological capital in this effect were tested with Process Makro, and most of the research hypotheses were confirmed. As a result of the research, it was seen that there was a strong relationship between teachers' workplace spirituality, work engagement and positive psychological capital levels, and that workplace spirituality significantly affected teachers' work engagement dimensions, namely work engagement, dedication to work and being energetic. When the moderating role of positive psychological capital in the effect of workplace spirituality on work engagement is examined, it was determined that positive psychological capital had a moderating effect on work engagement and dedication, but it did not have a moderating role on the state of being energetic.