Tip 2 diabetes mellitus hastalarında beslenme okuryazarlığının hipoglisemi korkusuna etkisi
The effect of nutrition literacy on fear of hypoglycemia in with type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 851684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE ALANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarında beslenme okuryazarlığının hipoglisemi korkusuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Mart- Temmuz 2022 tarihlerinde 278 hasta ile gerçekleşmiştir. Veriler ''Kişisel Tanılama Formu“, ”Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA)“, ”Hipoglisemi Korku Ölçeği (HKÖ)" kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde, güvenilirlik analizi, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, bonferroni testi, pearson kolerasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmamızda HKÖ ve YBOYDA puan ortalamaları sırasıyla 38,53±12,20 ve 25,96±3,79 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the effect of nutritional literacy on the fear of hypoglycemia in Type 2 Diabetes Mellitus patients. The research was conducted with 278 patients between March and July 2022. Data were collected using the“Personal Diagnosis Form”,“Nutrition Literacy Assessment Tool in Adults (NLATA)”,“Hypoglycemia Fear Scale (HFS)”. Number and percentage, reliability analysis, independent t test, one-way analysis of variance, Bonferroni test, Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. In our study, the mean scores of HKS and YBOYDA were 38.53±12.20 and 25.96±3.79, respectively.