Konya Şehir Hastanesi'nde çalışan hekimlerin mikrobiyota ve probiyotikler hakkında farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of the physicians working in Konya City Hospital about microbiota and probiotics.
- Tez No: 851746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Konya Şehir Hastanesinde çalışan hekimlerin mikrobiyota ve probiyotik hakkındaki farkındalık düzeyini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi'nde çalışan, anket formundaki soruları yanıtlamayı kabul eden, çalışma için onamı alınmış 319 katılımcı dahil edilerek tamamlandı. Başvuru sırasında tüm katılımcılara 19 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formunun ardından 20 sorudan oluşan Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Packetfor The Social Science) 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 32,95±6,22 yıl olarak hesaplandı. Hekimlerin %43,9'u (n=140) kadın, %60,5'i (n=193) evliydi. Dahil edilen katılımcıların %52,4'ünün (n=167) çocuğu vardı, %8,2'sinin (n=26) en az bir kronik hastalığı olduğu saptandı. Katılımcıların %64,9'u (n=207) asistan, %31,0'ı (n=99) uzman, %4,1'i (n=13) öğretim görevlisi olarak görev yapmaktaydı. Katılımcıların meslekteki yıl ortancası 6,00 (3,00-11,00) yıldı. Çalışmaya dahil edilenlerin %34,8'i (n=111) aile hekimliği, %13,5'i (n=43) pediatri, %12,2'si (n=39) dahiliye bölümünde hekimlik yapmaktaydı. Çalışmaya dahil edilen 319 hekimin mikrobiyota farkındalık ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 71,50±8,53, toplam puan ortancası ise 72,00 (65,00-77,00) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the awareness level of physicians working at Konya City Hospital about microbiota and probiotics. Material and Methods: This study was completed by including 319 participants working at Konya City Hospital, who agreed to answer the questions in the survey form and whose consent was obtained for the study. During the application, a 19-question survey form containing sociodemographic characteristics was applied to all participants, followed by a 20-question Microbiota Awareness Scale. Statistical analyzes were performed in the SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 computer program. Results: The mean age of the participants was calculated as 32.95±6.22 years. 43.9% of physicians (n=140) were women and 60.5% (n=193) were married. 52.4% of the participants involved (n=167) had children, 8.2% (n=26) were found to have at least one chronic disease. 64.9% (n=207) of the participants were assistants, 31.0% (n=99) were specialists, and 4.1% (n=13) were lecturers. The participants' median of the year in the profession was 6.00 (3.00-11.00) years. Of those included in the study, 34.8% (n=111) were in family medicine, 13.5% (n=43) were in pediatrics, and 12.2% (n=39) were in the internal medicine department. The average score of the 319 physicians included in the study from the microbiota awareness scale was 71.50±8.53, and the total score median was 72.00 (65.00-77.00).