Serebral Palsili bireylerin ambulasyon seviyesiyle üst ekstremite antropometrik ölçümleri arasındaki ilişki
The relationship between ambulation level and upper extremity anthropometric measurements in individuals with Cerebral Palsy
- Tez No: 851753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Serebral Palsili bireylerde ambulasyon seviyesiyle üst ekstremite antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Materyal-Metot: Çalışmamıza 6-12 yaş aralığındaki GMFCS'ye göre ambule (n=34) ve non-ambule (n=34) Serebral Palsi tanılı çocuk dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri (yaş, boy, ağırlık, vücut kitle indeksi, dominant el, cinsiyet, vb.) ile beraber antropometrik ölçümleri (üst ekstremite uzunluk, çevre ve çapları) değerlendirildi. Bulgular: Non-ambule grupta yaş ortalaması 9 ± 2 yıl, ambule grupta 8 ± 2 yıl olarak bulundu. Boy ortalaması iki grup için sırasıyla 1.14 ± 0.17 m; 1.25 ± 0.12 m, ağırlık ortalaması 20.21 ± 7.47 kg; 24.73 ± 7.32 kg, vücut kitle indeksi ortalaması ise 15.09 ± 3.31 kg/m2 ; 15.53 ± 2.39 kg/m2 olarak hesaplandı. Ambule grupta sağ kol uzunluğu (p=0.001) ve sol kol uzunluğu (p=0.001) sonuçları non-ambule gruba göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Ön kolda, sağ ön kol uzunluğu (p=0.001) ve sol kol uzunluğu (p=0.001) ölçümleri de ambule grupta istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. El uzunluğu ölçümlerinde de ambule grupta istatistiksel olarak sağ el uzunluk (p=0.006) ve sol el uzunluk (p=0.007) non-ambule gruba göre daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to reveal the relationship between ambulation level and anthropometric measurements of upper extremities in individuals with cerebral palsy. Material-Methods: The study included 6-12 year old children with cerebral palsy diagnosed as ambulatory (n=34) and non-ambulatory (n=34) according to GMFCS. Demographic characteristics (age, height, weight, body mass index, dominant hand, gender, etc.) and anthropometric measurements (upper extremity length, circumference and diameter) were evaluated. Results: The mean age was 9 ± 2 years in the non-ambulatory group and 8 ± 2 years in the ambulatory group. Mean height was 1.14 ± 0.17 and 1.25 ± 0.12, mean weight was 20.21 ± 7.47 kg and 24.73 ± 7.32 kg, and mean body mass index was 15.09 ± 3.31 kg/m2 and 15.53 ± 2.39 kg/m2, respectively. The results of right arm length (p=0.001) and left arm length (p=0.001) were statistically higher in the ambulatory group compared to the non-ambulatory group. In the forearm, right forearm length (p=0.001) and left arm length (p=0.001) measurements were also statistically higher in the ambulant group. In hand length measurements, right hand length (p=0.006) and left hand length (p=0.007) were statistically higher in the ambulant group compared to the non-ambulant group.