Spor yöneticisi adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının, dijital okur yazarlık düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of sports manager candidates' attitudes towards distance education on digital literacy level
- Tez No: 851759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı; spor yöneticiliği bölümünde okuyan, spor yöneticisi adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının, dijital okuryazarlık düzeyine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmada çalışmanın evrenini Türkiye'de Spor Bilimleri fakültelerinin ya da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan öğrencileri oluştururken, Örneklemini ise Power analizi ve ölçüt örnekleme türüne göre İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan 134 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin analizi için SPSS 25 Windows Paket Program kullanılmıştır. İstatistiksel analizler öncesinde normallik testleri yapılmış olup, verilerin normal dağıldığı analizler sonucunda belirlenmiştir. Normal dağılım gösterdiği için istatistiklerde parametrik testler uygulanmıştır. Veriler normal dağılıma uygun olduğu için parametrik testlerden Bağımsız T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Anova testleri kullanılmıştır. Ayrıca korelasyon testi için Pearson moment doğrusal testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; spor yöneticisi adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ve dijital okuryazarlıkları arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda; spor yöneticisi adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutum düzeylerinin farklı değişkenler arasında anlamlı fark olup olmadığı incelenmiş olup; cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu; diğer değişkenler arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; to examine the effect of the attitudes of sports manager candidates studying in the sports management department towards distance education on their digital literacy level. For this purpose, the universe of this research, designed in the relational scanning model, one of the best types of research, was created by studying in the Sports Management department of the faculties of Sports Sciences or Schools of Physical Education and Sports in Turkey, while the sample was drawn from the Sports Management department of İnönü University Faculty of Sports Sciences according to the type of power analysis and measurement methods. 134 students studying were created. SPSS 25 Windows Package Program was used to analyze the data. Normality tests were performed before statistical analysis, and it was determined as a result of the analysis that the data were normally distributed. Since it shows a normal distribution, parametric tests were performed in statistics. Since the data was suitable for normal distribution, parametric tests such as Independent T test, One-Way Analysis of Variance and Anova tests were used. Additionally, Pearson moment linear test was used for correlation testing. In conclusion; It has been determined that there is a positive relationship between sports manager candidates' attitudes towards distance education and their digital literacy. At the same time; It has been examined whether there is a significant difference between different variables in the attitude levels of sports manager candidates towards distance education; There is a statistically significant difference between gender and grade level variables; It was determined that there was no significant difference between other variables.