Futbolcularda kas kuvveti ve anaerobik gücün şut hızına etkisi
The effect of anaerobic power and muscle strength on shooting velocity in football players
- Tez No: 851761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN, DOÇ. DR. SERDAR BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gümüşhane ilindeki amatör futbolcuların, ayaküstü vuruş tekniği kullanarak farklı mesafelerden gerçekleştirdikleri vuruşlar esnasındaki şut hızlarının, kas kuvveti ve anaerobik performans parametreleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, Gümüşhanespor U19, Kösespor ve Gümüşhane Üniversitesi futbol takımı oyuncularından toplam 23 erkek futbolcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada, katılımcıların alt vücut kas kuvvetini ölçmek için tam squat hareketinde bir tekrarlı maksimal (1TM) kuvvet testi, anaerobik performanslarını ölçmek için alt vücut Wingate anaerobik güç testi (WanT) testi uygulanmıştır. Katılımcıların şut hızları ise ayaküstü vuruş tekniği kullanılarak farklı mesafelerden (9, 11 ve 13 m) gerçekleĢtirilmiştir. Verilerin analizinde; normallik testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between muscle strength and anaerobic performance parameters and the shooting velocity of amateur soccer players in GümüĢhane province during kick from different distances using the instep kick technique. For this purpose, a total of 23 male football players from GümüĢhanespor U19, Kösespor and GümüĢhane University football teams voluntarily participated in the study. One repetition maximal (1RM) strength test in full squat movement was applied to measure the lower body muscle strength of the participants, and the lower body Wingate anaerobic power test (WanT) test was applied to measure their anaerobic performance. The shooting speeds of the participants were performed at different distances (9, 11 and 13 m) using the instep kick shot technique. Normality test, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data.