La distinction des obligations primaires et auxiliaires dans un contrat
Sözleşmede asli borçlarla yan borçların birbirinden ayrılması
  1. Tez No: 851829
  2. Yazar: ÖZGÜN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PHILIPPE STOFFEL-MUNCK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bir sözleşme ilişkisinden doğan borçların hepsi tarafların sözleşme ile güttükleri ekonomik amacın gerçekleşmesi için aynı önemi haiz değildir. Borçların bu ekonomik amaç karşısındaki işlevlerine göre asli ve yan borç olarak sınıflandırılmaları, sözleşmenin kuruluşu, nitelendirilmesi ve ifası aşamasında faydalar sağlamaktadır. Örneğin, Fransız yargı kararlarında borcun asli borç niteliğinde olması, hangi borçlar için sorumsuzluk anlaşması yapılabileceği konusunda sözleşme serbestisinin sınırlarını belirlemektedir. Asli borç kavramı ifa aşamasında borca aykırılık ile bunun sonuçları arasında orantılılık ilkesinin de uygulanmasını da sağlar. Fransız hukukunda bu etki, sözleşmeden dönme ile ödemezlik def'ine başvurma olanaklarının alanının çizilmesi açısından anlam taşıyabilir. Böylece, asli borç ile yan borç ayrımı, fiilen uygulanan ve daha muğlak olan borca aykırılığın belirli bir ağırlıkta olması ölçütünün yerini alabilir. Asli borçlarla yan borçların birbirinden nasıl ayrılacağı konusunda tarafların başlangıçtaki iradeleri esas alınmalıdır. İsimli sözleşmelerde kanunda yer alan tanımda yer alan borçlarla, taraflarca sübjektif esaslı nokta haline getirilmiş unsurlara ilişkin borçlar asli borç niteliğini taşıyacaktır. Uygulama ve yargı kararları tarafından tipleştirilmiş isimsiz sözleşmelerdeki asli borçların belirlenmesinde ise bu tiplere ilişkin mutat borçların asli borç olarak nitelendirilmesi yoluna gidilebilir.
Özet (Çeviri)
Not all contractual obligations have the same level of importance for the implementation of the contracting parties' economic objectives. Classification of obligations as primary and secondary based on the role they play for the implementation of such objective provides benefits at the stage of the conclusion, qualification, and performance of the contract. For instance, under French case law, qualification of an obligation as primary serves as the limit of the validity of non-liability clauses. Notion of primary obligation also enables to implement the principle of proportionality between the non-performance and its consequences. Under French law, this approach may provide benefits to determine the conditions of the right to rescind the contract and to have recourse to exception of non-performance. The distinction between the primary and the secondary obligations may then replace the current criterion, which is based on the more ambiguous concept of the gravity of non-performance. To resolve the problem as to how to determine whether the obligation is primary or not, one must go through the initial will of the contracting parties. Regarding the contracts which have been defined by the lawmaker, the defining elements of the contract and the elements which are of primary importance for the parties will correspond to primary obligations. As for the contracts which have not been defined by the lawmaker but whose common traits are set forth by the practice and case law, the determination of the primary nature of the obligation may be induced from the common character of the obligation at hand.