'ebeveynim dijital oyun rehberim' Aile Eğitim programının çocukların dijital oyun bağımlılıkları ile dijital oyun ebeveyn rehberlik stratejilerine etkisi
The effect of 'my parent, my digital game guide' Family Education program on children's digital game addictions and digital game parental guidance strategies
  1. Tez No: 851863
  2. Yazar: ESİN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN FEYMAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Oyun oynamak, çocukluk çağı başta olmak üzere yaşam boyu vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Teknolojik gelişmeler, şehirleşmenin artması, oyun alanlarının azalması gibi sebeplerden dolayı dijital oyun oynama eğiliminin arttığı bilinmektedir. Bu bağlamda çocukların dijital oyun tercihlerinde ve oyun oynama süreçlerinde ailelerin farkındalık kazanmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı okul öncesi yaşta çocuğu olan ebeveynlere yönelik olarak hazırlanan eğitim programının dijital oyun ebeveyn rehberlik stratejilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 öğretim yılı Ankara ili merkez ilçesinde bulunan okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinden seçilen 200 ebeveyn oluşturmaktadır. Ebeveynler, kolay örneklem tekniği ile belirlenmiştir. Bu araştırma için veri toplama aracı olarak ''Dijital Oyun Bağımlılık Eğilimi (DOBE)'', ''Dijital Oyun Ebeveyn Rehberlik Stratejileri Ölçeği (DOERS)''( Budak, 2020) ve ''Kişisel Bilgi Formu'' olmak üzere üç veri toplama aracı kullanılmıştır. "Ebeveynim Dijital Oyun Rehberim'' programı toplamda yedi hafta yedi saat olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, okul öncesi çocuğu olan ebeveynlere ilişkin ortalama değerlere parametrik test varsayımlarını test etmek için normallik ve homojenlik testleri yapılmıştır. Bulguların elde edilmesinde; Kolmogorov-Smirnov Z testi, Homogeneity of Variances testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H analizi, Wilcoxon işaretli sıralar analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, aile eğitim programının uygulama öncesi ve sonrası arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre aile eğitim programının ebeveyn dijital oyun rehberlik stratejileri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, dijital oyun bağımlılık eğilimlerinin erkek çocukların kız çocuklarına göre daha fazla bağımlılık eğiliminde olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak yönelik dijital oyun rehberliği içeren ebeveyn eğitim programları yaygınlaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Playing games has an indispensable importance throughout life, especially in childhood. It is known that the tendency to play digital games is increasing due to reasons such as technological developments, increased urbanization, and decrease in playgrounds. In this context, it is thought that it is important for families to gain awareness about children's digital game preferences and game playing processes. The purpose of this research is to examine the effect of the training program prepared for parents with preschool-aged children on digital game parental guidance strategies. The relational survey model, one of the quantitative research types, was used in the research. The study group of the research consists of 200 parents selected from the parents of preschool children in the central district of Ankara province in the 2022-2023 academic year. Parents were determined using the convenience sampling technique. As data collection tools for this research, three data collection tools are“Digital Game Addiction Tendency (DOBE)”,“Digital Game Parental Guidance Strategies Scale (DOERS)”(Budak, 2020) and“Personal Information Form”. tool was used. The“My Parent, My Digital Game Guide”program was implemented for seven weeks and seven hours in total. Normality and homogeneity tests were performed to test the findings obtained from the study and the parametric test assumptions on the average values of parents with preschool children. In obtaining the findings; Kolmogorov-Smirnov Z test, Homogeneity of Variances test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H analysis, Wilcoxon signed ranks analysis were performed. According to the results of the research, it was determined that there was a significant difference between before and after the implementation of the family education program. According to the analysis results, it was seen that the family education program was effective on parental digital game guidance strategies. Additionally, it has been observed that boys tend to be more addicted to digital games than girls. Based on the results obtained from the research, parent education programs containing digital game guidance can be disseminated.