Diyet polikliniğine başvuran bireylerin aleksitimik özellikleri ile duygusal yeme durumları ve yeme farkındalıkları ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between alexithymic characteristics and emotional eating situations and mindful eating of individuals applying to diet polyclinic
- Tez No: 851922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; 20-64 yaş arası yetişkinlerde aleksitiminin duygusal yeme ve yeme farkındalığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Diyet Polikliniğine başvuran 253 birey ile yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış ve antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. Anket formunda sosyodemografik özellikler, sağlık ve beslenme durumu, antropometrik ölçümler, duyguların iştaha etkisi, 10 maddeli Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ-10), 30 maddeli Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), 20 maddeli Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı (BTK) yer almaktadır. Bireylerin ortanca yaşı 43,0 yıldır (20,0-64,0 yıl) ve %59,3'ü evli, %37,9'u lise mezunudur. Bireylerin %35,8'i aleksitimiktir. Aleksitimik bireylerin günlük enerji (kkal), yağ (g) ve omega-6 (g) alımının aleksitimik olmayan bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Aleksitimi puanı ile antropometrik ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between alexithymia and emotional eating and mindful eating in adults aged 20-64. The study was carried out with 253 individuals who applied to the Diet Polyclinic of Istanbul University Faculty of Medicine Hospital. Research data were collected using a questionnaire form and face-to-face interview technique, anthropometric measurements were taken by the researcher. The questionnaire form included sociodemographic characteristics, health and nutritional status, anthropometric measurements, the effect of emotions on appetite, the 10-item Emotional Eating Scale (EES-10), the 30-item Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30), the 20-item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and a 24-hour retrospective food consumption record. The median age of the individuals was 43,0 years (20,0-64,0 years) and 59,3% of them were married and 37,9% of them were high school graduates. 35,8% of individuals were alexithymic. It was found that the daily energy (kcal), fat (g) and omega-6 (g) intake of alexithymic individuals were statistically significantly higher than that of non-alexithymic individuals (p0,05). Also, there was no statistically significant correlation between alexithymia score and anthropometric measurements (p>0,05).