Türkiye'de birleştirilmiş sınıflarda karşılaşılan sorunlar: Bir meta sentez çalışması
Problems encountered in multigrade classrooms in Turkey: A meta synthesis study
  1. Tez No: 851980
  2. Yazar: GÜLFEM ADAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de azımsanamayacak kadar çok sayıda birleştirilmiş sınıf bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin pek çok sorunla karşılaştığı görülmüştür. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de birleştirilmiş sınıflarda karşılaşılan sorunlarla ilgili yapılan araştırmaların detaylı bir şekilde incelenerek birleştirilmiş sınıflarda karşılaşılan sorunlarla ilgili daha kapsamlı bulguların oluşturulmasıdır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan meta-sentez yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaların seçiminde sırasıyla YÖK-Tez, Google Akademik, TR Dizin, Dergipark ve SOBİAD veri tabanları taranmıştır. Araştırma kapsamında 2000-2023 yılları arasında yapılan, konu ile ilgili tam metnine erişilen makale, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiştir. Bu kapsamda 26 tez, 54 makale olmak üzere toplam 80 çalışmanın verileri araştırmaya dâhil edilmiştir. Verilerin analizinde tematik sentez yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın geçerliği ve güvenirliğini sağlamak amacıyla araştırma sorusu, amacı ve araştırmaya dâhil edilen çalışmaların kriterleri belirlenmiş, alan ve yönteme dair bilgiler verilmiş, veri çözümleme yöntemi ve ortak tema oluşturma süreci açıklanmış, incelenen çalışmalardan doğrudan alıntılar sunularak inandırıcılığın artırılması sağlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda birleştirilmiş sınıflarda görülen 921 sorun“Okul”,“Öğrenci”,“Öğretmen”,“Sosyokültürel”,“Aile”,“Öğretim Programı”,“Yönetimsel”olmak üzere yedi tema altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda toplam yedi temada bir araya getirilen sorun alanlarından“Okul”,“Öğrenci”ve“Öğretmen”temalarının en çok sorun alanlarına sahip temalar olduğu görülmüştür. Elde edilen temalardaki sorun alanları alanyazındaki bilgiler ışığında tartışılmış ve birleştirilmiş sınıflardaki sorunların üstesinden gelmek ve eğitim kalitesini artırmak amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a considerable number of multigrade classes in Turkey. Research has shown that teachers working in multigrade classes encounter many problems. The purpose of the current research is to examine in detail the research on the problems encountered in multigrade classes in Turkey and to create more comprehensive findings about the problems encountered in multigrade classes. For this purpose, the meta-synthesis method, one of the qualitative research methods, was used in the current research. In the selection of studies, YÖK-Tez, Google Scholar, TR Index, Dergipark, and SOBİAD databases were researched, respectively. Within the scope of the current research, articles, master's and doctoral theses, written between 2000 and 2023, with full text on the subject, were examined. In this context, data from a total of 80 studies, including 26 theses and 54 articles, were included in the current research. Thematic synthesis method was used to analyze the data. To ensure the validity and reliability of the current research, the research question, the purpose of the current research, and the criteria of the studies included in the current research were determined, information about the field and method was given, the data analysis method and the process of creating a common theme were explained, and credibility was increased by presenting direct quotations from the studies examined. As a result of the current research, 921 problems seen in multigrade classes were grouped under seven themes:“School”,“Student”,“Teacher”,“Sociocultural”,“Family”,“Curriculum”and“Administrative”. As a result of the current research, it was seen that among the problem areas brought together in a total of seven themes, the themes“School”,“Student”and“Teacher”were the themes with the most problem areas. The problem areas in the obtained themes were discussed in the light of the information in the literature and various suggestions were presented in order to overcome the problems in multigrade classes and increase the quality of education.