Tüketicilerin çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarının incelenmesi: Ermenek ilçesi örneği
Examination of consumers' online shopping habits: Ermenek district example
  1. Tez No: 851981
  2. Yazar: MEHMET EMRE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞİN RAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnternet kullanım olanaklarının gelişmesiyle birlikte tüketicilerin alıveriş tercihlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle 2020 yılında küresel çapta yaşanan COVİD-19 pandemi süreciyle birlikte tüketicilerin alışveriş tercihleri daha çok internet üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır. Öte yandan tüketicilerin çevrimiçi alışverişi tercih etmesinde birçok parametre yer almaktadır. Bu parametrelere örnek olarak en temelde gelir durumunu internet kullanma alışkanlığını örnek gösteriliriz. Bu çalışmada Ermenek ilçesinde yaşayan farklı gelir düzeyine sahip tüketicilerin (interneti kullanım durumu, kullanım sıklığı, alışveriş yapma durumu, alışveriş yapma sıklığı, internetten alışverişi tercih etme nedenleri, satın aldıkları ürünler, tercih ettikleri siteler, ödeme şekilleri vs.) incelenecektir. Bu çalışmada tanımlayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Ermenek ilçesinde yaşayan belirli sayıda kişiye ulaşılması planlanmaktadır. Araştırma verilerini toplama aşamasında anket formu kullanılıp anketler cevaplayıcılarla yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucu elde edilen veriler, istatistiksel çıkarımlar, ki-kare testi yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada toplanan verilerin analizinde, Sosyal Bilimciler İçin İstatistik Programı (SPSS 25,0)'ndan yararlanarak nicel analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of internet usage opportunities, there have been changes in consumers' shopping preferences. Especially with the global COVID-19 pandemic in 2020, consumers' shopping preferences began to be made more online. On the other hand, there are many parameters why consumers prefer online shopping. As an example of these parameters, we basically give income status and internet usage habits. In this study, consumers with different income levels living in Ermenek district (internet usage status, frequency of use, shopping status, frequency of shopping, reasons for choosing online shopping, products they purchase, sites they prefer, payment methods, etc.) will be examined. A descriptive research model was used in this study. It is planned to reach a certain number of people living in Ermenek district. During the data collection phase, a survey form was used and the surveys were administered by face-to-face interviews with the respondents.The data obtained as a result of the survey was analyzed with the help of statistical inferences and chi-square test. In the analysis of the data collected in the study, quantitative analysis methods were used using the Statistical Program for Social Scientists (SPSS 25.0).