İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde intravenöz ilaç uygulamalarında ilaç geçimsizliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of drug incompatibilities in intravenous drug administrations in intensive care unit of the department of internal medicine
- Tez No: 851992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ATEŞ
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İç Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçimsizlik, bazı parenteral ilaçların veya karışımların aynı şırınga, tüp veya şişede bir arada uygulanmasıyla iki veya daha fazla ilaç arasında meydana gelen fiziksel ve/veya kimyasal reaksiyonlardır. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar genellikle sınırlı sayıda venöz erişim yoluna sahiptirler ve birden fazla intravenöz ilaç alırlar. Bu durum ilaç geçimsizlik riskini arttırır. Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesinde olası ilaç geçimsizliklerinin sıklığını belirlemek ve çalışma sonunda elde edilen veriler kullanılarak sağlık profesyonellerine olası ilaç geçimsizliklerinin önlenmesi için farmasötik kılavuzlar oluşturmaktır. Çalışma tek merkezli, kesitsel ve prospektif olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde 17.08.2022-30.11.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya, 24 saat ya da daha uzun süre yoğun bakım ünitesinde yatan, iki ya da daha fazla intravenöz ilaç tedavisi alan 18 yaş ve üzeri hastaların ilaç istem listeleri dahil edilmiştir. İlaç istem listelerinde yer alan intravenöz ilaçlar ile ilgili olası geçimsizlikler IBM Micromedex® IV Compatibility ve Stabilis 4.0 ilaç bilgi sistemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya toplamda 67 hastanın 338 ilaç istem listesi dahil edilmiştir. İlaç istem listelerinin %68,3'ünde en az bir olası ilaç geçimsizliği tespit edilmiştir. En sık olası ilaç geçimsizliğine sebep olan ilaçlar pantoprazol, insülin ve meropenem iken en sık olası geçimsiz ilaç-ilaç çiftini ise insülin-pantoprazol oluşturmaktadır. Olası ilaç-ilaç geçimsizlikleri uygulama yöntemine göre sınıflandırıldığında, en sık eş zamanlı uygulanan bir sürekli infüzyon ile bir bolus uygulama (%25) arasında meydana gelmiştir. Bu tip uygulama yöntemine göre en sık geçimsizlik insülin(infüzyon)-pantoprazol(bolus) arasındadır. Olası ilaç-ilaç geçimsizliklerine sebep olan ilaçların %40,6'sını ekstrem ilaçlar oluşturmaktadır. Çalışmamıza dahil edilen tüm ilaç istem listeleri incelendiğinde, olası geçimsizlik sayısı ile antimikrobiyal ajanlar arasında orta düzeyde pozitif yönde bir korelasyon (rho:0,404; p:0,001) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Incompatibility is a physical and/or chemical reactions that occurs between two or more drugs when some parenteral drugs or mixtures are combined in the same syringe, tubing or bottle. Patients hospitalized in intensive care units usually have a limited number of venous accesses and they use a number of drugs intravenously. This situation increases the risk of drug incompatibility. The aims of this study are to identify the frequency of possible drug incompatibilities in the intensive care unit and to develop pharmaceutical guidelines for the prevention of possible drug incompatibilities to health professionals by all data obtained at the end of the study. This single-center, cross-sectional and prospective study was conducted between August 17-November 30, 2022 in the Division of Intensive Care of the Department of Internal Medicine at Ankara University. Drug request lists that include at least two intravenous drugs of patients aged 18 and over with an intensive care unit stay period equal to or longer than 24 hours were evaluated. Possible incompatibilities of intravenous drugs administered to patients were assessed using the IBM Micromedex® and Stabilis 4.0 databases. 338 drug request lists of a total of 67 patients were included. The presence of at least one possible incompatibility was detected in 68.3% of the drug request lists. Possible incompatibilities most frequently included pantoprazole, insulin and meropenem while insulin-pantoprazole was the most frequent incompatible pair. The analysis of the type of intravenous administration showed that possible incompatibilities most commonly occurred between one drug administered via continuous infusion and another via bolus (25%). Insulin(infusion)-pantoprazole(bolus) incompatibility was detected most frequently among these type of intravenous administration. 40.6% of the drugs that cause possible drug-drug incompatibilities implicated extreme drugs. When all the drug request lists included in our study were examined, there was a moderate positive correlation between the number of antimicrobials and possible incompatibilities (rho:0.404; p:0.001).