Postpartum dönemde baba-bebek bağlanması vebabaların yaşam doyumunun incelenmesi
Father-infant attachment in the postpartum period andinvestigation of fathers' life satisfaction
- Tez No: 852006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; yenidoğan bebeği olan babaların baba-bebek bağlanmasını incelemek, babaların yaşam doyum düzeylerinin baba-bebek bağlanmasındaki rolünü belirlemek, bu durumun bebeklerdeki ilk 2 aylık erken postpartum dönemdeki bağlanma düzeylerine etkisini ölçmek, yapılacak yeni çalışmalara ışık tutmaktır. Bu araştırma Muğla Eğitim ve Araştırma hastanesinde, Kasım 2021-Mart 2022 arasında, yenidoğan bebeklerin babalarıyla, iki izlem yapılarak gerçekleştirilmiştir. Birinci izlem doğum sonrası bir hafta içinde babalarla yüz yüze, ikinci izlem ise doğumdan sonra ikinci ayda elektronik ortam aracılığıyla yapılmıştır. Veriler formların gönüllülük esasına dayanarak katılmayı kabul eden babalarla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin güvenirliğini saptamak için Cronbach Alpha testi kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kolmogorov Simirnov normallik testi kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerin analizinde iki grup ortalamaların karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi, üç veya daha fazla grup ortalamaların karşılaştırılmasında Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Normal dağılmayan değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon testiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies' aim is examine the father-infant attachment newborns' fathers, determine role of fathers' life satisfaction levels in attachment, measure effect of this situation on babies attachment levels in first 2 months, shed light on new studies. This research was conducted at Muğla Training and Research Hospital, between November 2021-March 2022, with two follow-ups. The first follow-up was done face to face within one week after birth, second was electronically in second month. Data were collected from fathers who agreed to participate. SPSS 22.0 package program was used to evaluate the data. Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods. Cronbach Alpha test was used to determine scales' reliability. Kolmogorov Simirnov normality test was used to determine research variables showed normal distribution. In analysis of non-normally distributed data, Mann-Whitney-U test was used to compare of two groups, Kruskall Wallis test of three or more. The relationship between non-normally distributed variables was examined with Spearman correlation test.