Farklı direnç antrenmanlarının 10-12 yaş grubu çocukların bazı fiziksel parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different resistance training on some physical parameters of 10-12 age group children
- Tez No: 852084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Farklı Direnç Antrenmanlarının 10-12 Yaş Grubu Çocukların Bazı Fiziksel Parametreleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi Günümüzde spor ve fiziksel aktivite, çocukların sağlıklı gelişimi ve performanslarının artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle ön ergenlik dönemi çocuklarının fiziksel yeteneklerini geliştirmek ve spor performanslarını artırmak, uzun vadeli sağlık ve spor kariyerleri açısından kritik bir aşamadır. Bu bağlamda mevcut araştırma ile ön ergenlik dönemi çocuklarda core, alt ekstremite, kombine ve kontrol gruplarına direnç antrenmanlarının bazı performans parametreleri üzerine etkisi ve bu antrenman yöntemlerinin performans gelişimleri arasındaki istatistiksel farklılıkları araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya, herhangi bir spor geçmişi olmayan,10-12 yaş aralığında (10,81±0,40 yıl) sağlıklı sedanter n=63 kız (n=27) ve erkek (n=36)) gönüllü katılmıştır. Gönüllüler rastgele çift kör şekilde 4 gruba ayrılmıştır (kontrol: n=16-10E/6K, core: n=14-7E/7K, kombine: n=16-8E/8K, alt ekstremite: n=17-10E/7K). Antrenman gruplarına 12 hafta boyunca antrenman protokolleri uygulanmıştır. Kontrol grubu hariç diğer gruplara 12 hafta boyunca (haftada 3 gün) yıldız denge, illinois ve arrowhead çeviklik testleri, dikey sıçrama durarak uzun atlama, top fırlatma, 5m, 10m, 30m sprint testleri uygulanmıştır. Kontrol grubunun değerleri ise sadece ön test ve son testte alınmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre tüm gruplarda grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için SPSS V22 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde gruplar arasında farklılığı ortaya çıkarmak amacıyla ANOVA (VaryansAnalizi)kullanılmıştır. Grup içi test skor ortalamalarında farklılığın hangi değişkenler arasında olduğunun tespiti için Post-Hocve Wilcoxon testleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularımıza göre denge hariç tüm antrenmanlarda gruplar arası fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Different Resistance Training on Some Physical Parameters of 10-12 Age Group Children Nowadays, sports and physical activity are of great importance for children's healthy development and performance. Improving the physical abilities and sports performance of pre-adolescent children is a critical stage in terms of long-term health and sports careers. In this context, the present study aimed to investigate the effects of resistance training on some performance parameters of core, lower extremity, kombined, and control groups and the statistical differences between the performance development of these training methods in pre-adolescent children. Healthy sedentary n=63 girls (n=27) and boys (n=36) aged 10-12 years (10.81±0.40 years) without any sports history participated in the study. The volunteers were randomly divided into 4 groups in a double-blind manner (control: n=16-10E/6K, core: n=14-7E/7K, kombine: n=16-8E/8K, lower extremity: n=17-10E/7K). Training protocols were applied to the training groups for 12 weeks. Except for the control group, star balance, Illinois and arrowhead agility tests, vertical jump, standing long jump, ball throwing, 5m, 10m, and 30m sprint tests were applied to the other groups for 12 weeks (3 days a week). The values of the control group were taken only in the pre-test and post-test. According to the research findings, intra-group and inter-group comparisons were made in all groups SPSS V22 package program was used for statistical analysis of the findings obtained from the study. In statistical analyses, ANOVA (Variance Analysis) was used to reveal differences between groups. Post-hoc and Wilcoxon tests were applied to determine between which variables there was a difference in test score averages within groups. According to our research findings, there was no difference between groups in all training except balance (p>0.05).