La répartition des risques dans le contrat
Sözleşmede Risk Paylaşımı
- Tez No: 852091
- Danışmanlar: PROF. DR. PATRICE JOURDAIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
Fransız hukukunda sözleşme risklerinin paylaşılması, taraflara atfedilemeyen bir ifa engelinin tarafların borçları ve sözleşme bağı üzerindeki etkisine ilişkin sorunlara işaret etmektedir. Borçların karşılıklılık ilişkisi içinde bulunduğu hallerde bu ilişkinin muhafaza edilmesi, ifa engeli sonucunda tarafların öngörülemeyen masrafların yükünden uzak tutulmasını, böylece her iki tarafın da borcunun sona ermesini gerektirir. Bununla beraber Fransız hukukunda bu esastan uzaklaşıldığı haller bulunmaktadır. Fransız hukukunda ifa engeline uğrayan borçlunun borcundan kurtulmasını sağlayan tek olgu mücbir sebebe bağlı bir imkansızlığın ortaya çıkmasıdır. İmkansızlığın çerçevesi dar tutulmakta, bazı hallerde ifa konusunun tekrar temin edilmesi gerekmektedir. Sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması da kabul edilmemektedir. Böylece borçlu, öngörülemeyen masraf artışının yükünü üstlenmek durumunda kalmaktadır. Borçlunun borcunun sona erdiğinin kabul edildiği hallerde ise alacaklının borcunun da kural olarak sona erdiği kabul edilmekte ve alacaklı açısından karşılıklılık ilkesine uygun bir çözüm benimsenmektedir. Ancak mülkiyetin sözleşmenin kurulmasıyla geçtiği sözleşmelerde, hizmet sözleşmesinde işçinin korunmasının haklı gösterdiği durumlarda ve alacaklının, borçlu borcunu ifa edemese de ifaya hazırlık hareketlerinden fayda elde ettiği, eser sözleşmesi ve taşıma sözleşmesi gibi sözleşmelerde farklı esaslar geçerlidir. Ayrıca, Fransız hukukunda sözleşmenin yargı kararıyla sona ermesi kuralı benimsendiğinden, bu kuralın bu ihtimalde de mi uygulanacağı, yoksa sözleşmenin kendiliğinden mi sona ereceği de tartışmalıdır. Çalışmada Fransız hukukunda benimsenen çözümlerin borçların karşılıklılığı ilkesine ne ölçüde riayet ettiği ve sözleşmenin ne şekilde sona ermesinin gerektiği konuları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In French law, the allocation of risk in contracts refers to the problems regarding the impact of an impediment which is not attributable to the contracting parties on the parties' respective obligations and on the contractual bound. In case where the parties' obligations are in a reciprocal relationship, principle of reciprocity requires the parties to be protected from the additional, unpredictable costs of the impediment and as such, to be released from their obligations. Nevertheless, in French law there are situations where this principle does not apply. In this legal system, the debtor is released only in case of the impossibility of performance due to force majeure. The concept of impossibility is interpreted narrowly, in some cases the debtor must provide once again the lost object. The adaptation of the contract to the changing circumstances is also rejected. As a result, the debtor is expected to assume the burden of the unpredictable costs. In case where the debtor is released from their obligation, as a rule, the creditor is also released, and consequently, from the creditor's perspective, the principle of reciprocity is observed. However, different rules apply in contracts where ownership is transferred with the mere conclusion of the contract, in labour contracts where the protection of the employee requires so and in contracts such as contracts of work and carriage where the creditor may take benefit from the debtor's acts of preparation for the performance. On the other hand, since French law requires the contract to be rescinded by court judgment, the question whether such rule should apply, or the contract should be deemed terminated without court's intervention is a controversial issue. This study analyses whether the solutions of the French law comply with the principle of reciprocity and how the contract should be terminated.