Spina bifidalı çocuklarda üst ekstremiteye ilişkin vücut yapı ve fonksiyonlarının aktivite ve katılım üzerine ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relation of body structure and functions of the upper extremity on activity and participation in children with spina bifida
  1. Tez No: 852145
  2. Yazar: HATİCE EKİNALAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Spina bifidalı (SB) çocuklarda işlevsellik, engellilik ve sağlığın uluslararası sınıflandırması (ICF) kapsamında üst ekstremiteye ilişki vücut yapı ve fonksiyonlarının aktivite ve katılım üzerine ilişkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya 6-12 yaş arasında SB tanısı almış (n=23, yaş ort =9), lumbal seviye ve altı lezyona sahip ve tipik gelişim gösteren (n=23, yaş ort= 8,5) toplam 46 çocuk dahil edildi. Çalışma başında çocukların demografik bilgileri alındı ve kognitif değerlendirmeleri“SPARCLE Projesi Kognitif Değerlendirme Ölçeği”ile değerlendirildi. Vücut yapı ve fonksiyonlarından taktil duyu“Semmes-Weinstein Monofilamentleri”, iki nokta ayırımı“Diskriminator”, propriosepsiyon“Üniversal Gonyometre”, kinestezi“Farklı el pozisyonlarını kopya edebilme yeteneği”, kas kuvveti“Dijital El Dinamometresi”, kavrama kuvveti“El Dinamometresi”, parmak kavrama kuvveti“Pinçmetre”kullanılarak ölçüldü. Aktivite ve katılım Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM), Barthel İndeksi, Çocuk ve Ergen Katılım Ölçeği (CAPS), Kutu- Blok Testi ve Dokuz Delikli Peg Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relation of body structure and functions of the upper extremity on activity and participation in children with Spina Bifida (SB) within the scope of the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF). Forty six children between the ages of 6 and 12, diagnosed with SB (n = 23, mean age = 9), with lesions at or below the lumbar level, and with typical development (n = 23, mean age = 8.5) were included in the study. At the beginning of the study, children's demographic information was obtained and their cognitive assessments were evaluated with the“SPARCLE Project Cognitive Assessment Scale”. Among the body structures and functions, tactile sense with“Semmes Weinstein Monofilaments”, two-point discrimination with“Discriminator”, proprioception with“Universal Goniometer”, kinesthesia with“Ability to copy different hand positions”, muscle strength with“Hand Held Dynamometer”, grip strength with“Dynamometer”and finger grip strength with“Pinchmeter”were assessed. Activity and participation were assessed with the Functional Independence Scale for Children (WeeFIM), Barthel Index, Child and Adolescent Participation Scale (CAPS), Box-Block Test, and Nine-Hole Peg Test.