Treadmill egzersiz testi uygulandıktan sonra koroner anjiyografi yapılan hastalarda cinsiyete özgü risk skorları ile koroner arter hastalığı ciddiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sex-specific risk scores and coronary artery disease severity in patients who had coronary angiography after treadmill exercise test
  1. Tez No: 852146
  2. Yazar: İSHAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ŞAHİN, DOÇ. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı şüphesi ile başvuran hastalarda egzersiz treadmill testi (ETT) sıklıkla önerilebilmektedir. Bu hastalarda prognozu öngörebilmek için ETT'nin kullanıldığı çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Duke Treadmill Skoru (DTS) bunların en sık kullanılanı olmakla birlikte daha sonra geliştirilen Lauer normogramı ve Cinsiyete özgü risk skorunun (CÖRS) mortalite tahmin etmede daha iyi olduğu gösterilmiştir. DTS'nin koroner arter hastalık ciddiyeti ile ilişkisini gösteren çalışmalar olmakla birlikte CÖRS'ün KAH ciddiyeti ile ilişkisi olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı cinsiyete özgü risk skoru ile koroner arter hastalığı ciddiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2016 yılında ETT sonrası invaziv koroner anjiyografi yapılan toplam 333 hasta dahil edildi. CÖRS hesaplamasında; cinsiyet, METs, yaş, kilo, anormal kalp hızı yanıtı, sigara, diyabet, son dönem böbrek yetersizliği parametreleri kullanıldı. Egzersiz treadmill testinde cinsiyete özgü risk skorları, Lauer nomogram ve Duke treadmill skorları hesaplandı. Ciddi KAH, sol ana koroner arter lümen çapında ≥%50 daralma veya sol ön inen koroner arter, sol sirkumfleks arter veya sağ koroner arter lümen çapında ≥%70 daralma olarak tanımlandı. Çalışma hastaları ciddi KAH (+), ciddi KAH (-) olarak ve kadın, erkek olarak gruplara ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: DTS, Lauer skoru ve CÖRS ciddi KAH (+) olan hasta grubunda önemli ölçüde yüksek saptandı. Regresyon analizi yapıldığında ise ST depresyonu, anjina, pik MET ve CÖRS ciddi KAH için bağımsız prediktörler olarak saptandı. Bununla birlikte çalışmamıza sonuçlarına göre, DTS: -3,5 cut off değeri %57,4 sensitivite, %52,8 spesifite, Lauer skoru: 93,5 cut off değeri %66,9 sensitivite, %65,9 spesifite ve CÖRS: 7,5 cut off değeri %75,4 sensitivite, %73,2 spesifite ile ciddi KAH ile ilişkili bulundu. Sonuç: Ciddi KAH şüphesi olan hastalarda CÖRS'ün koroner arter hastalığı ciddiyetini belirlenmesinde yardımcı olabileceği saptandı. Ayrıca, koroner arter hastalığı ciddiyetinin belirlenmesinde kullanılan SYNTAX skoru ile CÖRS arasında pozitif korelasyon izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Exercise treadmill testing (ETT) can often be recommended in patients presenting with suspicion of coronary artery disease. Various scoring systems using ETT have been developed to predict the prognosis in these patients. Although the Duke Treadmill Score (DTS) is the most commonly used, the Lauer normogram and sex-specific risk scores, which were developed later, have been shown to be better at predicting mortality. Although there are studies showing the relationship between DTS and the severity of coronary artery disease, it is not known whether sex-specific risk scores is related to the severity of CAD. The aim of this study is to examine the relationship between gender-specific risk score and severity of coronary artery disease. Materials and Methods: A total of 333 patients who underwent invasive coronary angiography after ETT in 2016 were included in our study. In the sex-specific risk scores calculation; gender, METs, age, weight, abnormal heart rate response, smoking, diabetes, and end-stage renal failure parameters were used. Gender-specific risk scores, Lauer nomogram and Duke treadmill scores were calculated in the exercise treadmill test. Severe CAD was defined as ≥50% narrowing in left main coronary artery lumen diameter or ≥70% narrowing in left anterior descending coronary artery, left circumflex artery, or right coronary artery lumen diameter. Study patients were evaluated by dividing into groups as severe CAD (+), severe CAD (-), and as male and female. Results: DTS, Lauer score and sex-specific risk scores were significantly higher in the patient group with severe CAD (+). When regression analysis was performed, ST depression, angina, peak MET and sex-specific risk scores were found to be independent predictors of severe CAD. However, according to the results of our study, DTS: -3.5 cut-off value is 57.4% sensitivity, 52.8% specificity, Lauer score: 93.5 cut-off value is 66.9% sensitivity, 65.9% specificity and sex-specific risk scores: A cut-off value of 7.5 was found to be associated with severe CAD with 75.4% sensitivity and 73.2% specificity. Conclusion: It was determined that sex-specific risk scores could be helpful in determining the severity of coronary artery disease in patients with suspected severe CAD. Additionally, a positive correlation was observed between the SYNTAX score and sex-specific risk scores, which is used to determine the severity of coronary artery disease.