Pilates yapan 30 yaş üstü genç kadınlarda beslenme bilgi düzeylerinin saptanması, beslenme durumlarına beslenme eğitiminin etkisi
Determination of nutritional knowledge levels in young women over 30 years of age who do pi̇lates and the effect of nutrition education on their nutritional status
  1. Tez No: 852147
  2. Yazar: ÖZGE KAZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, pilates yapan 30 yaş üstü kadınlarda beslenme durumunun saptanması ve beslenme eğitiminin beslenme durumuna etkisini incelemektir. Yapmış olduğumuz bu çalışmaya pilates yapan 30 yaş üstü 45 birey katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak beslenme bilgi ve tutumunun belirlenmesi için 20 soruluk genel bilgi anketi ve besin tüketim sıklık formu hazırlanmıştır. Eğitimden önce ve sonra sorulmak üzere sağlıklı beslenme, sporcu beslenmesi ile ilgili toplam yirmişer soru hazırlanmıştır. Sorulara verilen doğru veya yanlış cevaplara göre puanlama yapılıp beslenme bilgi düzeyi saptanmıştır. Araştırmaya katılan 30 yaş üstü bireylerin fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek amacıyla, 24 saatlik fiziksel aktivite kayıt formu üzerinde bir gün süresince bilgi toplama işlemi gerçekleştirilmiş ve günlük enerji harcamaları tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin Bazal Metabolizma Hızı (BMH) değerleri, Harris-Benedict denklemi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde T testi kullanılmıştır. Besin tüketim sıklığının değerlendirilmesi için T=6T1+5T2+4T3+3T4+2T5+1T6 formülüyle bir puanlama sistemi uygulanmıştır. Puanlama sürecinde, günlük tüketilen yiyeceklerin frekansına 6 puan, haftada 3-4 kez tüketenlere 5 puan, haftada 1-2 kez tüketenlere 4 puan, 15 günde 1-3 kez tüketenlere 3 puan, ayda bir kez tüketenlere 2 puan ve daha seyrek tüketenlere 1 puan verilmiştir. Bu puanlar, her bir yiyecek için belirlenen maksimum günlük puanla karşılaştırılarak yüzde orantı kurulmuş ve bu sayede yiyeceklerin tüketim sıklıkları açısından kıyaslanabilir hale getirilmiştir. Bireylerin beslenme durumlarını ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek üzere, 34 farklı besin içeren besin tüketim sıklık formu kullanılmıştır. Katılımcılardan eğitim öncesi ve sonrası antropometrik ölçümler alınmıştır. Antropometrik ölçümler ve formların tamamlanması araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan alınan verilere göre eğitim öncesi ve sonrası anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determınation of Nutritional Knowledge Levels in Young Women Over 30 Years of Age Who do Pı̇lates and the Effect of Nutrition Education on Their Nutritional Status The aim of this study is to assess the nutritional status of women aged 30 and over engaged in Pilates and to examine the impact of nutritional education on their nutritional status. Forty-five individuals, aged 30 and over, participating in Pilates, were enrolled in our study. The research employed a quantitative research method, specifically utilizing a scanning model. A 20-item general knowledge questionnaire and a dietary frequency form were prepared as data collection tools to determine nutrition knowledge and attitudes. Twenty questions each on healthy nutrition and athlete nutrition were prepared to be administered before and after the training. Scoring was based on the correctness of responses, allowing for the assessment of participants' nutritional knowledge levels. To assess the physical activity levels of individuals aged 30 and above participating in the study, a 24-hour physical activity record form was used to collect information over the course of one day, determining their daily energy expenditures. The Basal Metabolic Rate (BMR) values of the individuals participating in the study were calculated using the Harris-Benedict equation. The SPSS software package was utilized for the analysis of research data. In the evaluations, T-tests were employed, and for the assessment of food consumption frequency, a scoring system was applied using the formula T=6T1+5T2+4T3+3T4+2T5+1T6. In the scoring process, daily frequency of consumed foods was assigned 6 points, 3-4 times a week was assigned 5 points, 1-2 times a week was assigned 4 points, 1-3 times in 15 days was assigned 3 points, once a month was assigned 2 points and less frequent consumption was assigned 1 point. These scores were compared to the maximum daily points established for each food, establishing a percentage proportion. This process rendered the food items comparable in terms of their frequency of consumption. To determine individuals' nutritional status and eating habits, a food frequency questionnaire containing 34 different food items was employed. Anthropometric measurements were taken from participants before and after the training. The anthropometric measurements and completion of forms were carried out by the researcher.