Pilates yapan bireylerin psikolojik iyi oluş ve yaşam doyum düzeyinin araştırılması
Investigation of psychological well-being and life satisfaction levels of individuals who did pilates
- Tez No: 956545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BADE YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı pilates egzersiz programına katılan kadınların psikolojik iyi oluş ve yaşam doyum düzeyinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Samsun ilinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Atakum Sporcu Fabrikasında pilates egzersiz programında yer alan kadınlar katılmıştır. Çalışmaya 147 kadın (yaş ort: 30.043.23) gönüllü katılmıştır. Araştırma verisinin elde edilmesinde tüm katılımcılara öncelikle demografik bilgi formu,“psikolojik iyi oluş ölçeği”ve“yaşam doyum ölçeği”(YDÖ) kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında independent t testi, ikiden fazla grup karşılaştırmasında ANOVA, farklılık olduğu durumlarda farklılığı tespit edebilmek için Tukey çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularında eğitim durumuna göre Psikolojik iyi oluş durumlarında lisansüstü olanlar ortaöğretim olanlardan istatistiksel olarak daha büyük puana sahiptir. (p=0,004). Katılımcıların psikolojik iyi oluş puanlarında birikim yapabilenler, gelir gideri karşılamakta zorlananlardan daha yüksek puana sahip bulundu (p=0,002). Yaşam doyum puanlarında ise birikim yapanlar ile geliri gideri karşılayanlar, gelir gideri karşılamakta zorlananlara göre istatistiksel olarak daha yüksek puana sahip olarak tespit edildi (p=0,001). Katılımcıların çalışma durumuna göre psikolojik iyi oluş puanlarında özel sektörde çalışanlar ev hanımlarından istatistiksel olarak daha yüksek puana sahip bulundu (p=0,024). Bu çalışmanın sonuçlarına göre pilates egzersizlerine katılımın yaşam doyumunu olumlu etkilediği söylenebilir. Fiziki görünümden memnun olmanın yaşam doyumuna olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Pilatesin bireylerin stres düzeylerini azalttığını, mutluluklarını artırdığını ve genel yaşam tatminine katkı sağladığını desteklemektedir. Gelecekteki araştırmalarda, farklı yaş grupları ve toplumsal kesimlerde benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the psychological well-being and life satisfaction levels of women participating in a Pilates exercise program. The participants of the study were women enrolled in the Pilates exercise program at the Atakum Athlete Factory, affiliated with the Ministry of Youth and Sports in Samsun, Turkey. A total of 147 women (mean age: 30.04±3.23) voluntarily took part in the study. In order to collect data, participants were first given a demographic information form, the“Psychological Well-Being Scale,”and the“Satisfaction with Life Scale”(SWLS). For the comparison of two groups, an independent t-test was used; for comparisons involving more than two groups, ANOVA was applied, and when significant differences were found, the Tukey post hoc test was used to determine where the differences lay. According to the findings of the study, participants with postgraduate education had significantly higher psychological well-being scores than those with secondary education (p = 0.004). Those who were able to save money had significantly higher psychological well-being scores than those who had difficulty covering their expenses (p = 0.002). In terms of life satisfaction scores, those who were able to save money and those whose income met their expenses had significantly higher scores compared to those who struggled financially (p = 0.001). Regarding employment status, participants working in the private sector had significantly higher psychological well-being scores than housewives (p = 0.024). Based on the results of this study, it can be concluded that participation in Pilates exercises positively affects life satisfaction. Being satisfied with one's physical appearance was also found to have a positive impact on life satisfaction. These findings support the notion that Pilates helps reduce stress levels, increases happiness, and contributes to overall life satisfaction. It is recommended that future research be conducted with different age groups and social segments.