Mat pilates egzersizleri ile aletli pilates egzersizlerinin spinal stabilizasyon üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of mat pilates exercises and instrumental pilates exercises on spinal stabilization
- Tez No: 809777
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli pilates yapan kadın bireylerde mat pilates egzersizleriyle reformer pilates egzersizlerinin spinal stabilizasyona olan etkisini incelemektir. Çalışma randomize kontrollü̈ klinik çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan 30-50 yaş aralığındaki 40 kadın birey, 20 reformer pilates grubu ve 20 mat pilates grubu olarak ikiye ayrıldı. Reformer pilates grubundaki katılımcılara 4 hafta boyunca haftada 2 gün 50 dakika Reformer üzerinde spinal stabilizasyon egzersizi uygulandı. Mat pilates grubundaki katılımcılara ise 4 hafta boyunca haftada 2 gün 50 dakika mat üzerinde spinal stabilizasyon egzersizi planlaması uygulandı. 4 hafta öncesinde ve sonrasında gövde kaslarının spinal stabilizasyon kuvveti stabilizer aleti ile ölçüldü. Grupların kendi içerisinde gövde spinal stabilizasyon kuvveti arttığı ama iki grup arasında gövde spinal stabilizasyon kuvveti istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p0,512). Hem mat pilates hem de Reformer pilates egzersiz yöntemlerinin spinal stabilizasyon ve kas kuvveti gelişimi açısından birbirine üstünlüğü bulunmamaktadır. Pilates egzersizleri uygulamak için hem Reformer aleti hem de mat kullanılabilir. Reformer aleti ile yapılan egzersizler ile mat pilates egzersizlerinin benzer etkiye sahip olduğu gözlendi. Anahtar kelimeler; core egzersizleri, core stabilizasyonu, egzersiz, sağlıklı yaşam tarzı, pilates antremanı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mat pilates exercises and reformer pilates exercises on spinal stabilization in female individuals who regularly do pilates. The study was conducted as a randomized controlled clinical trial. 40 female individuals aged 30-50 years participating in the study were divided into 20 reformer pilates groups and 20 mat pilates groups. Spinal stabilization exercise on the reformer was applied to the participants in the reformer pilates group for 50 minutes, 2 days a week for 4 weeks. Spinal stabilization exercise planning on the mat was applied to the participants in the mat pilates group for 50 minutes, 2 days a week for 4 weeks. Spinal stabilization strength of the cores was measured with a stabilizer device 4 weeks before and after. It was found that trunk spinal stabilization strength increased within the groups, but there was no statistically significant difference in trunk spinal stabilization strength between the two groups (p>0.512). Both mat pilates and Reformer pilates exercise methods are not superior to each other in terms of spinal stabilization and muscle strength development. Both Reformer and mat can be used to practice Pilates exercises. It was observed that the exercises performed with the reformer device and the mat pilates exercises had a similar effect. Keywords; core exercise, core stability, exercise,healthy life style,pilates training